Tarczyca jest narządem wydzielania wewnętrznego, który produkuje różne hormony odpowiedzialne za funkcjonowanie całego organizmu. Ich wahania mogą skutkować różnymi dolegliwościami prowadzącymi do chorób, które wydają się często niepowiązane z tarczycą.

Badania, które mogą pomóc w diagnozie problemu to na przykład badanie krwi na poziom TSH lub zrobienie USG tarczycy. Pomagają one w określeniu poziomu hormonów oraz wielkości narządu. Zmniejszona lub powiększona tarczyca może wydzielać inne niż zalecane wartości ilości hormonów.

Wskazaniem do wykonania badań na początek mogą być wahania wagi. Osoby, które cierpią na nadwagę lub otyłość często mają problem z ilością hormonów wydzielanych przez tarczycę. Odpowiednie farmaceutyki normują poziom hormonów, jednak często są wtedy zalecane do końca życia, dlatego warto wykonać USG tarczycy, aby upewnić się, że nie ma np. guza tarczycy lub innych zmian, które na to wpływają.

Wahania hormonów tarczycy często zaczynają się dopiero u kobiet, które spodziewają się dziecka. Mogły wcześniej w ogóle nie mieć takich problemów, dlatego każde niepokojące objawy w ciąży powinny być konsultowane z prowadzącym lekarzem ginekologiem, który zadecyduje o wykonaniu badania krwi i USG tarczycy. Do takich objawów należą zasłabnięcia, nagły wzrost lub spadek wagi oraz objawy sercowe. Wiele kobiet po porodzie dalej zmaga się z problemami z tarczycą i bierze leki, tylko część kobiet nie ma objawów po urodzeniu dziecka.

Kolejnym wskazaniem do wykonania diagnostyki, jest nieumiejętność zajścia w ciążę. Często powodem takiego stanu rzeczy są właśnie problemy z tarczycą i jej wydzielaniem. Nieodpowiednia ilość hormonów może powodować czasową bezpłodność u kobiety. Często długotrwała bezdzietność kończy się właśnie diagnostyką i leczeniem u endokrynologa, który zajmuje się unormowaniem u kobiety poziomu hormonów.

W dzisiejszych czasach wiele schorzeń jest bezpośrednio lub pośrednio związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy, dlatego warto wykonać podstawowe badania, aby upewnić się, co jest ich przyczyną.

totalextreme.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here