Mieszaniny opryskowe

Wprowadzenie Zasad Integrowanej Ochrony Roślin dopuszcza od ponad dziesięciu lat możliwość stosowania mieszanin opryskowych oraz dawek środków ochrony roślin niższych niż wskazane w etykiecie. Co ważne mieszaniny opryskowe w znakomitej większości przypadków wykonywane są na odpowiedzialność użytkownika — warto o tym pamiętać.

Czym jest mieszanina opryskowa?

Jest to nic innego jak połączenie produktów o różnej funkcjonalności (środków ochrony roślin, adiuwanta, nawozów dolistnych i innych agrochemikaliów) w cieczy roboczej przygotowanej do wykonania zabiegu opryskiwania. Takie działanie pozwala maksymalnie wykorzystać jeden wjazd w pole i jeżeli jest wykonane w sposób przemyślany oraz świadomy, to daje dużo korzyści. Podstawową jest oszczędność czasu i możliwość aplikacji produktów w optymalnym oknie pogodowym, fazie rozwojowej uprawy, obecności agrofaga itp.

Przygotowanie mieszaniny opryskowej

W pierwszej kolejności opryskiwacz powinien zostać napełniony wodą przynajmniej do połowy objętości cieczy niezbędnej do wykonania zabiegu. Zaleca się dodanie adiuwanta — kondycjonera wody np. Inex-A, który ułatwia rozporządzenie pozostałych składników w cieczy roboczej i/lub związków ograniczających pienienie np. AntyPiana.

Jeżeli stosowany jest siarczan magnezu lub mocznik, to do wody powinny być dodane w pierwszej kolejności. Oba związki wpływają na temperaturę cieczy roboczej. Siarczan magnezu podnosi ją, a mocznik obniża. Wykonanie zabiegu cieczą roboczą o temperaturze wyższej lub niższej niż 15-20°C może być dla roślin czynnikiem stresowym i wywołać przemijające bądź trwałe uszkodzenia.

W kolejnym kroku do zbiornika opryskiwacza są dodawane nawozy dolistne w formie stałej (np. linia OSD) i płynnej (ALFA Makro, ALFA Mikro).

Dopiero do tak przygotowanej cieczy roboczej mogą być dodawane środki ochrony roślin – dostępne w sklepie online: https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin–c-001005 – w poniższej kolejności, jeżeli etykieta produktu nie informuje inaczej:

1) WP- proszek do przygotowania zawiesiny

2) WG- granule do przygotowania zawiesiny

3) SC- koncentrat do sporządzania zawiesiny

4) CS- zawiesina mikrokapsuł do rozcieńczania wodą

5) SE- emulsja zawiesinowa

6) EW- emulsja olej w wodzie

7) EC- koncentrat do przygotowania emulsji wodnej

8) SL- koncentrat do rozpuszczania w wodzie

9) SP- proszek do rozpuszczania w wodzie

10) SG- granule do rozpuszczania w wodzie

11) OD- zawiesina olejowa

Ostatnim etapem jest uzupełnienie opryskiwacza wodą do wymaganej objętości cieczy roboczej.

Podczas przygotowania mieszaniny zbiornikowej należy pamiętać o tym, że mieszadło powinno być cały czas włączone.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here