Ze względu na to, że usługi detektywistyczne stały się w ciągu kilku ostatnich lat niezwykle popularne, coraz więcej osób zastanawia się nad karierą detektywa.

Warto przed podjęciem takiej decyzji poznać wszystkie szczegóły tego specyficznego zawodu i sprawdzić stawiane przez prawo wymagania.

Zadania detektywa

Ustawa o usługach detektywistycznych w wyczerpujący sposób opisuje zakres działań detektywa. Do nich należy m.in.:

  • poszukiwanie mienia,
  • zbieranie informacji w sprawach cywilnych,
  • poszukiwanie osób zaginionych, a także ukrywających się,
  • zbieranie informacji na temat majątku czy wiarygodności w stosunkach gospodarczych (zarówno osób, jak i jednostek organizacyjnych).

W zależności od pracodawcy, zadania te mogą zostać odpowiednio rozszerzone. Niektóre agencje detektywistyczne zajmują się ponadto weryfikacją dokumentów, obowiązkami związanymi z windykacją należności, a nawet wykrywaniem podsłuchów.

Kto może zostać detektywem?

Aby móc zostać detektywem, należy spełnić szereg wymagań. Poniżej znajduje się spis tych najbardziej podstawowych:

  • ukończone 21 lat,
  • posiadanie obywatelstwa polskiego lub obywatelstwa państwa będącego członkiem UE,
  • niekaralność,
  • odpowiednie wykształcenie (minimum średnie).

Po spełnieniu tych, jak i kilku innych wymagań, można podjąć starania o zdobycie licencji detektywistycznej. Przed tym jednak należy poddać się okresowym badaniom psychologicznym i lekarskim (które później wykonuje się średnio co 3 lata). Osoby chcące zostać detektywem zwykle przygotowują się do egzaminu na licencję głównie z zakresu znajomości Konstytucji RP, przepisów odnoszących się do Policji, Straży Granicznej, a także kwestii dotyczących ochrony danych osobowych. Przydatna może okazać się ponadto wiedza na temat wiktymologii, kryminologii, kryminalistyki oraz psychologii sądowej.

Ze względu na to detektywami najczęściej zostają byli pracownicy służb mundurowych, nie tylko policji. Ma to związek z posiadanymi umiejętnościami praktycznymi i kontaktami. Niemniej osoby bez takiego doświadczenia również mogą pracować jako detektywi, muszą się jednak wykazać odpowiednim sprytem, dużą wiedzą oraz umiejętnością logicznego myślenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here