Rynek mieszkaniowy od kilku lat przeżywa hossę. W dużych miastach, takich jak Wrocław, popyt na nowe mieszkania jest ogromny, co niestety pociągnęło za sobą znaczący wzrost cen za metr kwadratowy. W wielu wypadkach osoby o niższych dochodach nie są w stanie np. wziąć kredytu na mieszkanie i zachować bezpieczeństwo domowego budżetu. Rozwiązaniem są mieszkania komunalne, które oferuje i buduje miasto. Jak jednak w wypadku takiego lokalu wygląda ubezpieczenie? W jakim zakresie możemy z niego skorzystać?
Status prawny mieszkań komunalnych
Mieszkania komunalne są własnością gminy lub miasta – w naszym wypadku będzie to oczywiście miasto Wrocław. Biorąc pod uwagę braki na rynku mieszkaniowym, lokale te cieszą się dużą popularnością, a na przydział czeka się nierzadko kilka lat. Aby je otrzymać, należy spełnić kryterium dochodowe lub inne, jeśli dana gmina czy miasto preferuje swoje zasady (np. nie możemy mieć prawa do innego lokalu). Mieszkania komunalne bardzo często nadają się do generalnego remontu i musimy sporo zainwestować, aby nadawało się do zamieszkania. W związku z poniesionym trudem finansowym i organizacyjnym zasadne jest pytanie, czy możemy taką nieruchomość ubezpieczyć i w jakim zakresie.
Ubezpieczenie mieszkań komunalnych
Choć mieszkania komunalne można wykupować i gospodarować nimi później wedle własnego uznania, to nie każdy z nas może sobie na to pozwolić. Jako najemcy nie jesteśmy jednak całkowicie pozbawieni prawa do własności – choć zgodnie z prawem nie możemy takiej nieruchomości podnajmować. Za ubezpieczenie elementów stałych takich jak mury, stropy czy podłogi odpowiada miasto, jako prawowity właściciel nieruchomości. Co jednak jest istotne, wszelki sprzęt elektroniczny, meble, niektóre elementy wykończeniowe, biżuteria i inne cenne przedmioty są już własnością lokatora.
Zakres ubezpieczenia mieszkań komunalnych
Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują najemcom lokali komunalnych ubezpieczenie mienia ruchomego, czyli wspomnianego sprzętu RTV i AGD, mebli, ale także zwierząt domowych, dzieł sztuki czy pozostawionej gotówki. Ważne w tym wypadku jest wyznaczenie takiej sumy ubezpieczenia, która w razie np. pożaru czy zalania całkowitego mieszkania pokryje wszelkie szkody. Ubezpieczenie mieszkania komunalnego ma w zakresie ochronę przed skutkami takich zdarzeń jak:
- pożar,
- zalanie (np. z powodu awarii instalacji u sąsiada z góry),
- kradzież z włamaniem,
- nakłady inwestycyjne (czyli koszta remontu).
Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaoferować tak zwany Home Assistance, czyli pakiet usług remontowo-naprawczych. Jak to działa? Gdy np. dojdzie do awarii sprzętu lub instalacji, to towarzystwo ubezpieczeniowe wezwie fachowca (może być nim ślusarz, który otworzy nam zatrzaśnięte drzwi), za którego nie musimy płacić dodatkowo. Innym produktem dla najemców mieszkań komunalnych jest OC, czyli ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Kiedy się przydaje? OC uratuje nasze finanse w sytuacji, kiedy z naszej winy osoba trzecia dozna szkody na mieniu lub zdrowiu. Najlepiej obrazuje to zalanie sąsiada z dołu, co spowodowało zniszczenie sprzętów domowych. Jeśli sąsiad wystąpi z roszczeniami, to towarzystwo ubezpieczeniowe w ramach OC pokryje straty – maksymalnie do ustalonej wcześniej kwoty.
Ile kosztuje ubezpieczenia mieszkania komunalnego?
Za 12 miesięcy ochrony mienia ruchomego w mieszkaniu komunalnym zapłacimy 100-300 złotych. Ostateczna kwota składki zależy od sumy ubezpieczenia i ewentualnych dobranych dodatkowych usług. Szukasz idealnej polisy, aby chronić swoje sprzęty przed niespodziewanymi zdarzeniami? Zgłoś się do biura Eurofinance we Wrocławiu https://eurofinance.info.pl/ubezpieczenie-majatkowe-wroclaw/, aby otrzymać najkorzystniejszą propozycję. Dysponujemy ofertami kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych i z pewnością znajdziemy coś dla Ciebie.