Planujesz odnowienie rodzinnej mogiły? Szukasz właściwego materiału na realizację solidnej, trwałej, ale i jednocześnie estetycznej płyty nagrobnej? Zanim wydasz kilka tysięcy złotych na inwestycję, koniecznie powinieneś przeczytać niniejszy poradnik, a za jego pośrednictwem postaramy się podpowiedzieć Ci, na jaki typ surowca warto się zdecydować. Do wyboru jest dziś mnóstwo różnorodnych odmian tworzyw chętnie wykorzystywanych w branży funeralnej.
Nie tak łatwo
To, że przypadł Ci do gustu nagrobek z granitu, czy podoba Ci się marmur jako materiał sam w sobie, nie oznacza wcale, iż na wykonanie akurat Twojego pomnika również przyda się ten rodzaj surowca. Inwestycja w miejsce pochówkowe zawsze jest sprawą indywidualną, a ostateczna decyzja przesądzająca o tym, na jaki materiał się zdecydujemy powinna być uzależniona od paru istotnych czynników – nie tyle względów estetycznych w pierwszej kolejności, co zwłaszcza ukształtowania terenu, gabarytów sąsiednich grobowców, typu mogiły i jej konstrukcji, warunków lokalizacyjnych i kosztów. To, że mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne marmur znakomicie sprawdza się na jednym cmentarzu wcale nie oznacza że podobnie spisze się i na drugim. Dlatego też przed zrobieniem jakichkolwiek wydatków i zleceniem czegokolwiek wykonawcy, koniecznie musimy gruntownie prześledzić wszelkie możliwe rozwiązania, dobierając to optymalne dla nas i naszych upodobań. Wielu zleceniodawców nie ma nawet bladego pojęcia o tym, że na całokształt omawianej inwestycji duży wpływ może mieć przykładowo rodzaj porastającej w sąsiedztwie roślinności czy wygląd innych grobów dookoła. Z pewnością nie zaszkodzi a wręcz może „odwalić” za nas całą robotę wizyta w renomowanych i doświadczonych placówkach funeralnych takich jak chociażby firma pogrzebowa Jakubisiak, która służy radą i posiada doskonałe zorientowanie w temacie, będąc tym samym na czasie, jeżeli chodzi o nowinki w dziedzinie tak materiałów jak i sposobów realizacji płyt nagrobnych. Bez wątpienia fachowcy dobiorą najlepszy wariant w naszym konkretnym przypadku.
Naturalnie mile widziane
Połączeniem praktyczności zastosowania, trwałości, wytrzymałości a zarazem walorów estetycznych jest bez dwóch zdań inwestycja w nagrobki robione z kamieni naturalnych. Surowce sztuczne są daleko w tyle w porównaniu z budulcami takimi jak marmur czy granit. Lastryko, które zdecydowanie dominuje w dziedzinie tworzyw, okazuje się dużo tańszym rozwiązaniem, ale na pewno nie prezentuje się aż tak efektownie jak te naturalne wyżej wymienione. Wysoka cena w ich przypadku idzie w parze z solidnością oraz niezawodnością. Oczywiście marmur czy piaskowiec wymagają raz na jakiś czas konserwacji, z zastosowaniem specjalistycznych środków pielęgnacyjnych, lecz przykładowo granit, który uchodzi za najkosztowniejszy materiał kamieniarski, nie potrzebuje żadnych dodatkowych zabiegów upiększających czy też renowacji. Sztuczne odpowiedniki, a więc tak zwane konglomeraty, są imitacją wspomnianych wcześniej, przez to są dużo bardziej opłacalne. Niemniej jednak ich niepodatność na uszkodzenia czy warunki pogodowe jest znacznie mniejsza niż nieco kosztowniejszych, ale sprawdzonych i pewnych materiałów naturalnego pochodzenia.
Bardzo szeroki wachlarz rozmaitych możliwości wykonania grobowców z zastosowaniem różnorodnych tworzyw i naturalnych surowców proponują nie tylko stricte firmy kamieniarskie, lecz również wysokiej klasy placówki funeralne typu Jakubisiak, która trudni się kompleksową organizacją ceremonii pochówkowej, jednocześnie uwzględniając przy tym także między innymi dobór właściwego materiału nagrobnego czy nawet całoroczną opiekę nad mogiłą.