Akcje spółek, metale szlachetne i pary walutowe pozostają najchętniej wybieranymi przez traderów detalicznych instrumentami finansowymi. Coraz większą popularnością cieszą się jednak tzw. futures. Czym są i jak możemy analizować ich ceny?
Idea kontraktów futures
Producenci gazu, ropy naftowej, rolnicy i im podobni poszukiwali rozwiązania problemu niestabilnego rynku, który mógł sprawić, że przyszłe ceny aktualnie produkowanych przez nich dóbr, mogą odebrać ich biznesowi opłacalność.
Odpowiedzią na ich potrzeby stały się kontrakty terminowe.
Działanie futures jest wbrew pozorom przejrzyste — sprzedający kontrakt na dany towar zgadza się dostarczyć ustaloną jego ilość w określonym terminie, a kupujący — opłacić dostawę po obecnie obowiązującej cenie rynkowej.
Dzięki temu umowa była korzystna dla obu stron — producent miał pewność, że znajdzie kupującego, gotowego zapłacić satysfakcjonującą go cenę, kupujący — że w określonym terminie otrzyma produkt.
W przypadku nowoczesnych kontraktów futures, które oferują nam czołowi brokerzy, nie musimy obawiać się jednak o fizyczną dostawę dóbr, które „zakupiliśmy”.
Cały proces obraca się więc wokół spekulacji na cenach kontraktów, której motto brzmi – „kupić taniej, sprzedać drożej”, czyli dokładnie tak, jak w przypadku klasycznego handlu.
Jeśli jesteś zainteresowany specyfiką tych instrumentów finansowych, kliknij i dowiedź się więcej o kontraktach futures.
Analiza techniczna na rynkach kontraktów terminowych
Linia bazowa i MA Crossover indicator.
Na pierwszym obrazku przedstawiono sygnał do spadku otrzymany od wskaźnika MA Crossover (czerwona strzałka), czyli przecięcia średnich kroczących.
Został on potwierdzony przez wyraźne przekroczenie linii bazowej, czyli czerwonej linii dynamicznej.
Dywergencja na wskaźniku RSI
Powyższa grafika przedstawia bardzo prosty system, polegający na wykrywaniu tzw. dywergencji, czyli rozbieżności między rzeczywistą ceną kontraktu a tą, którą czytamy ze wskaźnika — w naszym przypadku jest to RSI umieszczony bezpośrednio na wykresie (niebieska linia).
Dywergencja została oznaczona liniami czerwoną i zieloną — pierwsza przedstawia spadek rzeczywistej ceny kontraktu futures na ropę naftową, druga — niezgodność wskaźnika RSI, który sugeruje odwrócenie trendu. Chwilę później, sygnał ten zostaje potwierdzony dynamicznym wzrostem.
Linia bazowa Kijun-Sen i wskaźnik wolumenu
Wskaźniki wolumenu odpowiadają na podstawowe pytania — w którym kierunku płyną pieniądze i jak duże jest zaangażowanie kupujących/sprzedających kontrakt?
Na zrzucie ekranu połączono ze sobą wskaźnik określający wolumen na poszczególnych świecach i linię bazową, która, współpracując z nim, ma za zadanie filtrować fałszywe sygnały.
Za pomocą skrótów S1, S2 i S3 oznaczono wyraźne sugestie, które dostaliśmy od wskaźnika wolumenu.
Widzimy, iż pierwszy z sygnałów ma miejsce dokładnie w momencie przecięcia linii bazowej — otrzymaliśmy więc dwie zgodne ze sobą opinie.
Następnie, po chwilowym wzroście, wolumen sygnalizuje spadki.
Są one jedynie naturalnymi korektami ceny. Na szczęście, aktualna wartość kontraktu znajduje się powyżej linii bazowej, dzięki czemu jesteśmy chronieni przed zbyt pochopnym otwarciem pozycji.
Kontrakty terminowe dają nam o wiele więcej możliwości analitycznych, włączając w to m.in. poziomy wsparcia i oporu, wstęgi Bollingera czy wskaźniki typu volume profile.
Więcej o popularnych metodach analizy rynków futures dowiesz się z tego źródła.