Czym jest kredyt podatkowy dla firm

Początkujący przedsiębiorca ma prawo do wnioskowania o tzw. kredyt podatkowy, dzięki któremu będzie w stanie odroczyć płatność zaliczek na podatek dochodowy. Jest to przywilej dla określonej grupy podatników prowadzących własną działalność. Na portalu SprawdzonyEkspert.pl dowiesz się na czym polega kredyt podatkowy dla firm oraz kto i w jaki sposób może z niego skorzystać.

Czym jest kredyt podatkowy?

Kredyt podatkowy najprościej mówiąc, daje możliwość uiszczenia podatku w nieco późniejszym terminie. Z tego typu odroczenia zapłaty zobowiązania podatkowego mogą skorzystać tylko przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają dopiero własną działalność gospodarczą. Zwolnienie z podatku dotyczy zaliczek na podatek dochodowy. Spłata zaliczek zostaje rozłożona na następne 5 lat po 20% rocznie. Zazwyczaj takie zaliczki regulowane powinny być do 20 dnia każdego miesiąca. Odroczenie zapłaty podatku to nie to samo, co tzw. metoda kredytu podatkowego dotycząca unikania podwójnego opodatkowania osób osiągających dochody za granicą.

Kto może uzyskać kredyt podatkowy?

Kredyt podatkowy skierowany jest do osób, które rozpoczęły swoją działalność gospodarczą i od co najmniej 3 lat przed założeniem działalności nie prowadziły żadnej firmy i nie były wspólnikiem spółki. Odroczenie płatności zaliczek można uzyskać po roku prowadzenia działalności, o ile była ona prowadzona przez minimum 10 miesięcy lub 2 lata po rozpoczęciu działalności, w przypadku gdy w pierwszym roku jej funkcjonowania trwała ona krócej niż 10 miesięcy. Kredyt podatkowy zostanie przydzielony m.in. osobom, które w poprzednim roku osiągnęli średni miesięczny przychód w wysokości minimum 1000 euro oraz zatrudniali co najmniej 5 osób na podstawie umowy o pracę.

Jak starać się o kredyt podatkowy?

Aby ubiegać się o kredyt podatkowy należy złożyć w urzędzie skarbowym pisemne oświadczenie o korzystaniu z takiego rozwiązania na podstawie art. 44 Ustawy o podatku dochodowym. Pismo powinno być złożone najpóźniej do dnia 31 stycznia w roku podatkowym, w jakim chcemy dostać kredyt. Ważne jest, aby zawrzeć w piśmie informacje potwierdzających spełnienie wymaganych warunków upoważniających do ubiegania się do otrzymania kredytu podatkowego.

Czy warto skorzystać z kredytu podatkowego?

Celem kredytu podatkowego jest wspieranie początkujących przedsiębiorców w rozwijaniu ich biznesu. Dzięki odroczeniu płatności zobowiązań podatkowych mogą oni przeznaczyć środki na inne cele. Może to być np. zakup urządzeń biurowych lub inwestycja w działania marketingowe mające na celu rozreklamowanie firmy w sieci. Warto jednak pamiętać, że odroczony podatek będzie musiał zostać w przyszłości spłacony. Płatność będzie rozłożona na 5 lat, co jest dużym plusem tego rozwiązania.

Jeśli nie wiesz jakie kroki podjąć, aby ubiegać się o przyznanie kredytu podatkowego, skontaktuj się z specjalistą! Znajdziesz go z łatwością na portalu SprawdzonyEkspert.pl. W katalogu fachowców możesz odnaleźć profesjonalistę, który podpowie Ci, co zrobić, aby bank zwolnił Cię z płacenia zaliczek na podatek dochodowy. Korzystając z serwisu masz pewność, że wszyscy eksperci są sprawdzeni przez klientów. Na profilu każdego z nich możesz zaznajomić się z opiniami osób, które miały okazję korzystać z usług danego fachowca. Na stronie internetowej SprawdzonyEkspert.pl masz możliwość przeczytania ciekawych i merytorycznych artykułów na tematy związane z szeroko pojętymi kredytami.

Parterem merytorycznym materiału jest: https://sprawdzonydoradca.pl/miasto/64-wroclaw

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here