Gdzie warto słuchać audiobooków

Jesień, napływające wciąż obostrzenia i nieuchronnie zbliżający się kolejny lockdown nastrajają raczej niezbyt optymistycznie. Z tego powodu, dla utrzymania własnego komfortu psychicznego, gorąco polecaną formą relaksu jest czytanie książek. Jak każdy doskonale wie, domowe biblioteczki nie są jednak z gumy, a ich ładowność jest mocno ograniczona, dlatego też po przeczytaniu wszystkich znajdujących się w niej pozycji, sięgamy po całkiem nowe tytuły. I tu pojawia się pytanie: czytasz czy słuchasz?

Audiobooki to coraz popularniejsza wersja książek. Choć niektórym, co bardziej zagorzałym fanom papieru, taka forma wydaje się gorsza, naukowo udowodniono, że stopień przyswajania tekstu słuchanego w niczym nie różni się od tego, kiedy tekst samodzielnie przeczytamy. Jest to więc absolutnie tożsamy poznawczo, za to o niebo wygodniejszy sposób na zapoznanie się z najnowszą twórczością ulubionych autorów.

Audiobooki

To, że audiobook audiobookowi nierówny, wie każdy, kto ma już na swoim koncie przynajmniej kilka odsłuchanych tytułów. Wiele zależy nie tylko od samej treści, ale i od sposobu jej przedstawienia. Dobry lektor jest tu zatem sprawą najwyższej wagi. Z takimi właśnie profesjonalistami współpracuje platforma Storytel – jeden z większych graczy na tym rynku. Grażyna Wolszczak, Piotr Fronczewski czy niezrównany wręcz Filip Kosior, to tylko wisienka na torcie wszystkich profesjonalistów, z których składa się serwis. Bogata oferta tytułów i genialni lektorzy to podstawa prężnie działającej platformy z audiobookami, która z powodzeniem funkcjonuje już od 15 lat.

Miejsc wartych uwagi jest oczywiście kilka. Inny dostawca usług, podobnie jak Storytel, posiada w ofercie audiobooki i słuchowiska, za to funkcjonuje na nieco innej zasadzie. Wybrane tytuły można zakupić pojedynczo, po uprzednim ich przetestowaniu, lub wybrać opcję z abonamentem i sporym pakietem publikacji. Warto jednak zaznaczyć, że w cenie abonamentu otrzymujemy dostęp tylko do części tytułów dostępnych w serwisie. Za każdy poza pakietem trzeba dodatkowo zapłacić. To znacząco różni obie oferty, ponieważ Storytel w opłacie abonamentowej oferuje wszystkie dostępne u siebie materiały.

audiobooki storytel

Nie inaczej jest z trzecim liczącym się graczem na polskim rynku audiobooków. Tak, jak poprzednicy, znana platforma również oferuje system abonamentowy oraz bezpłatny okres próbny do 14 dni. Rozczarowująca może być jedynie ilość dostępnych publikacji, ponieważ jest ich zaledwie kilkanaście tysięcy, z czego jedynie około czterech tysięcy to audiobooki. Mimo że taka ilość z powodzeniem starczy na kilka lat słuchania, w porównaniu z ogromem tytułów dostępnych na Storytel, wypada to dość blado. Zwłaszcza, że po takim gigancie można by spodziewać się czegoś więcej.

Świat online jest szeroki i niezwykle bogaty w treści, nic więc dziwnego, że i rynek dostawców audiobooków się nasyca. Dokonując wyboru, warto przeze wszystkim skorzystać z opcji 14-dniowego testu, co da realną możliwość oceny, która platforma spełnia wszystkie nasze oczekiwania względem bogatej biblioteczki, komfortu użytkowania i intuicyjnej aplikacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here