Ból jelit – co może oznaczać?
W zależności od towarzyszących mu objawów może sygnalizować drobne lub poważne dolegliwości, jednak nie powinniśmy bagatelizować sygnałów wysyłanych przez nasz organizm i skonsultować z lekarzem występujący problem by zdiagnozować przyczynę i w razie potrzeby rozpocząć leczenie.
Ból jelit może być objawem zatrucia pokarmowego lub grypy jelitowej, w tym przypadku objawem towarzyszącym są utrzymujące się 2-3 dni biegunki, wysoka temperatura oraz ból brzucha. Leczenie w takim przypadku wymaga nawadniania organizmu oraz stosowania leków przeciwbiegunkowych. Dodatkowo trzeba dostarczyć organizmowi elektrolitów i probiotyków by odbudować florę bakteryjną.
Kolejną przyczyną bólu może być WZJG (wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Symptomami tej choroby jest bolesne wypróżnianie się niepokojąco zabarwionym ropą lub krwią stolcem, wzdęcie brzucha i bóle skurczowe, brak apetytu i podwyższona temperatura. W leczeniu najważniejsza jest odpowiednia dieta.
Częstą dolegliwością, której towarzyszy ból jelit, zaparcia z naprzemienną biegunką, kujący ból brzucha, wzdęcia, nudności jest zespół jelita drażliwego. Przyczyna tego schorzenia nie jest jednoznaczna, a do jego wyleczenia należy stosować odpowiednią dietę, środki farmakologiczne zalecone przez lekarza oraz psychoterapię.
Zapalenie uchyłków jelita grubego, również objawia się silnymi bólami w okolicach podbrzusza z lewej strony dodatkowo towarzyszą mu takie objawy jak: gorączka, zaparcia, uczucie niepełnego wypróżnienia, niestrawność. Ta dolegliwość pojawia się najczęściej przez nieodpowiednią dietę, która zawiera za mało błonnika. Jest to jedna z poważniejszych chorób jelit a brak konsultacji z lekarzem może doprowadzić do groźnych powikłań, jak np. zapalenia otrzewnej.
Nietolerancja laktozy jest kolejnym schorzeniem objawiającym się bólem brzucha, oprócz bóli chorzy najczęściej skarżą się także na kolki, nudności, wymioty, gazy, wzdęcia, biegunki, przelewanie w brzuchu. Przyczyną tej dolegliwości jest niedobór laktozy w organizmie co należy skonsultować z lekarzem.

lekarzzakaznik.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here