Stawy kolanowe każdego dnia muszą wykonywać bardzo ciężką pracę. Są bezustannie obciążane, zwłaszcza u osób grubszych i otyłych. Negatywnie wpływa na nie nawet aktywność fizyczna, która w teorii ma poprawiać ludzkie zdrowie. Jeżeli stawy kolanowe zaczynają być w bardzo złej kondycji, należy o nie jak najszybciej zadbać. Jednym z najlepiej działających na nie zabiegów jest artroskopia. Na czym więc ona polega i kiedy warto się na nią zdecydować? No i co najważniejsze – artroskopia stawu kolanowego – czy jest skuteczna?

Wbrew pozorom artroskopia nie jest jakimś specjalnie inwazyjnym zabiegiem. Z tego powodu nie należy się go jakoś bardzo obawiać. Idealnie radzi sobie on z różnorodnymi chorobami tyczącymi się stawów kolanowych. Zabieg wykonuje się poprzez wprowadzenie do kolana specjalnej kamery, której obraz jest następnie odczytywany przez lekarza. W podobny sposób można wprowadzić do stawu narzędzie atroskopowe, które z kolei leczy różnorodne uszkodzenia. Zabieg nie jest wbrew pozorom specjalnie bolesny i na pewno sprawia pacjentowi mniejszy dyskomfort od operacji wykonywanych na kolanie otwartym. Tuż po leczeniu można oczywiście odczuwać pewne skutki uboczne, jednak dość szybko one mijają. Po tygodniu szwy z kolana zostają ściągnięte, a pacjent może ponownie wrócić do swojego standardowego stylu życia. Sam zabieg trwa natomiast jakieś kilkadziesiąt minut i jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Już po paru godzinach po leczeniu pacjent może wrócić do domu.

Warto jednak pamiętać o tym, że nawet najlepsze zabiegi i profesjonalne leczenie nie zastąpią człowiekowi stosowania prawidłowego i zdrowego stylu życia. Choroby stawów kolanowych nie biorą się z niczego i zwykle ludzie sami do nich doprowadzają. Przede wszystkim spędzają większość czasu w pozycji siedzącej i podczas pracy nawet nie myślą o tym, by zrobić sobie krótką przerwę, wstać na chwilę od komputera i przynajmniej przejść się po pokoju. A już takie postępowanie mogłoby zapobiec powstawaniu chorób stawu kolanowego.

galax-sport.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBól jelit
Następny artykułBól gardła

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here