Ropiejące oczy u dziecka

Częstym problemem dotykającym małe dzieci są ropiejące oczy. Mogą one mieć różne przyczyny, jednak w każdym przypadku powodują duży dyskomfort u maleństwa oraz wzbudzając niepokój rodziców. Jest to schorzenie, które często ma łagodny przebieg i samoistnie znika, jedna niekiedy potrzebna jest pomocą, jaką zapewnia optyk dziecięcy Warszawa. Co warto wiedzieć na temat ropiejących oczu u dzieci?

Ropiejące oczy u dziecka – jakie są przyczyny?

Narząd wzroku to bardzo skomplikowany element naszego ciała, który wyposażony jest w liczne systemy ochronne, zabezpieczające przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Bardzo ważną rolę odgrywają gruczoły łzowe, łojowe i tarczkowe, które odpowiedzialne są za wydzielanie płynów zapobiegających infekcji. Natomiast rolą spojówki jest oczyszczanie i nawilżanie rogówki. Podczas mrugania w worku spojówkowym gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia, które następnie zostają skutecznie usuwane wraz z łzami. Nieprawidłowe działanie tych systemów lub też nadmiar chorobotwórczych czynników przyczyniają się do stanów zapalnych. Powstaje wtedy wydzielina o gęstej konsystencji, która gromadzi się w kącikach oczu dziecka i powoduje sklejanie powiek lub rzęs. Objaw ten może być wyjątkowo silny o poranku. Ropiejącym oczom u malucha towarzyszą także inne objawy, na przykład swędzenie, zaczerwienienie, łzawienie czy też wrażliwość na światło. W zależności od koloru i konsystencji wydzieliny, może ona wskazywać na przyczynę stanu zapalnego – żółta i gęsta ropa występuje przy infekcjach bakteryjnych, natomiast wodnista i przejrzysta przy wirusowych lub alergicznych.

Jak przynieść dziecku ulgę?

Na ropiejące oczy u dziecka najlepiej sprawdza się przemywanie ich delikatnymi substancjami, na przykład solą fizjologiczną, chłodna, przegotowaną wodą lub ziołowymi herbatkami. Warto w tym celu używać jałowych, jednorazowych gazików. W zależności od przyczyny choroby konieczne może być zastosowanie kropli lub maści z antybiotykami. Jeżeli powodem ropiejących oczu jest alergia, poleca się miejscowe leki przeciwhistaminowe – stosując je należy trzymać się zaleceń lekarza. Ulgę mogą też przynieść zimne kompresy oraz nawilżające krople do oczu – na przykład sztuczne łzy. W przypadku niedrożności kanalików łzowych specjalista może zalecić wykonywanie delikatnego masażu woreczka łzowego przy użyciu opuszek palców. W niektórych, rzadkich sytuacjach konieczne jest zastosowanie zabiegu chirurgicznego w ogólnym znieczuleniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here