Do jego zadań adwokata należy nie tylko reprezentowanie klienta na sali sądowej, ale także udzielanie porad z zakresu prawa, sporządzanie pism czy dopełnianie w jego imieniu rozmaitych formalności. Kiedy zatem można skorzystać z pomocy kancelarii prawnej?
Reprezentowanie na sali sądowej
Adwokaci, którzy ukończyli studia prawnicze oraz odbyli aplikację i tym samym uzyskali prawo do wykonywania zawodu, mogą brać udział we wszystkich sprawach sądowych, niezależnie od ich rodzaju. Zaliczają się do nich sprawy:
– z powództwa cywilnego,
– karne,
– administracyjne,
– karno-skarbowe,
– gospodarcze,
– z zakresu prawa rodzinnego.
O pomoc do kancelarii adwokackiej można więc zwrócić się w każdej sprawie. Należy jednak pamiętać, że wynajęcie prawnika wymaga dysponowania odpowiednimi środkami. Dlatego właśnie niektórzy wolą samodzielnie bronić swoich interesów na sali sądowej – na przykład na rozprawach rozwodowych czy ugodowych. Bardziej skomplikowane rozprawy wymagają jednak wsparcia doświadczonego prawnika, biegłego w przepisach obowiązującego prawa.
Usługi prawnicze na firm
Z usług prawniczych najczęściej korzystają właściciele przedsiębiorstw. Najkorzystniejszą dla obu stron formą współpracy jest współpraca w oparciu o stałą umowę. Takie rozwiązanie jest opłacalne zarówno dla przedsiębiorcy, jak i prawnika. Umowa pozwala adwokatom bardzo dobrze zorientować się w specyfikacji danej firmy, dzięki czemu mogą o wiele efektywniej reprezentować jej interesy. Dla właścicieli firm z kolei jest to dogodne rozwiązanie ze względów ekonomicznych – stała współpraca z reguły redukuje koszty związane z korzystaniem z pomocy prawnej.
Kancelaria adwokacka związana z klientem stosowna umową dba o poprawność prowadzonej działalności pod kątem prawnym, jak również udziela porad, sporządza pisma, umowy oraz wezwania do zapłaty dla ewentualnych dłużników. Bierze również udział w rozwiązywaniu sporów – zarówno w trybie polubownym, jak i sądownym.
Dopłenianie formalności w imieniu klienta
Rejestracja, likwidacja lub przekształcenie przedsiębiorstwa niejednokrotnie bywa bardzo skomplikowanym procesem. Nieoceniona jest wówczas pomoc prawnika, który doskonale zna obowiązujące przepisy. Pozwala to nie tylko skrócić czas oczekiwania na poszczególne decyzje, zaświadczenia i tym podobne dokumenty, lecz także uniknąć ewentualnych błędów podczas dopełniania niezbędnych formalności.
Podjęcie uregulowanej umową współpracy z kancelarią prawną znacznie usprawnia funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Dzięki temu prawnicy mogą w jego imieniu dopełniać wszelkich formalności w urzędach, co niewątpliwie pozwala zaoszczędzić czas właścicielowi. Ponadto pomoc adwokatów zmniejsza ryzyko wystąpienia nieprawidłowości wynikających z nieznajomości przepisów, za co grożą ogromne konsekwencje finansowe.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl