Praca w Londynie

Jak szybko znaleźć pracę w Londynie

Swoją pierwszą posadę znajdziesz dzięki portalom Reed, Gumtree, Indeed i – to nawet ważniejsze – roznoszeniu CV do pobliskich restauracji, barów i sklepów. Jeśli szukasz bardziej ambitnej pracy, używaj Linkedin i wspomnianych wcześniej portali rekrutacyjnych. Pamiętaj o zmianie swojego CV na wersję angielską. W brytyjskim CV najbardziej liczy się właśnie to krótkie podsumowanie, które umieszczasz zaraz pod danymi osobowymi. Trzy rzeczy/ dokumenty potrzebne do podjęcia pracy w Londynie:
NIN,
Konto bankowe
Adres zamieszkania

Praca w Londynie

Brytyjskie media donoszą o wzroście zapotrzebowania na pracowników, którzy dysponują dobrą znajomością języka polskiego: w sektorach obsługi klienta czy ochrony umiejętność posługiwania się naszym językiem uważana jest za ogromny atut. Najłatwiej znaleźć pracę w przemyśle (fabryki, magazyny), handlu, usługach, transporcie (kierowcy) i budownictwie, ale dostępne są także oferty dla specjalistów: lekarzy, pielęgniarek, specjalistów z branży IT oraz prace biurowe. Dostępne są oferty pracy stałej, tymczasowej, sezonowej czy dorywczej. Szukając możemy spokojnie zacząć od internetu i np. tych dwóch polskich stron:
Londynek.net – pokoje do wynajęcia
Strefa.co.uk – pokoje do wynajęcia
Gumtree – London Flatshare
Pokoi możemy też szukać w polskiej prasie, więc tygodniki takie jak Cooltura, Polish Express, Panorama. Jeśli chodzi o aplikowanie o pracę , to podział wygląda podobnie jak w Polsce:
a) strony z ofertami pracy
b) agencje pośrednictwa – często specjalizują się w konkretnych branżach. Dobrze się tam zarejestrować i pójść na spotkanie, żeby się zaprezentować osobiście.
c) z polecenia – najlepsza metoda chyba w każdym kraju, bo pozwala przejść przez ten pierwszy etap gdzie jest 50-100 aplikacji i praktycznie zapewnia pierwszą rozmowę kwalifikacyjną

Praca w Londynie
Praca w Londynie- formalności

Polacy mają te same prawa co Brytyjczycy w zakresie dostępu do ofert pracy, wynagrodzenia i warunków zatrudnienia. Pracodawca poprosi cię na początku o twój NIN, dowód tożsamości i konto bankowe. Może też zapytać o P45 – czyli o podsumowanie podatków uiszczonych przez poprzedniego pracodawcę. Pracę najbezpieczniej znaleźć jeszcze przed wyjazdem z Polski. Można wykorzystać zarówno agencje i portale internetowe działające w Polsce, jak i w Londynie.
Zarobki w Londynie
Na ten moment minimalna pensja godzinowa w Wielkiej Brytanii to 7,50 na godzinę dla każdego po 25. roku życia. W porównaniu do kosztów życia, pensje nie są rewelacyjne. Większość podstawowych funkcji jest w Londynie płatna właśnie stawkę minimalną. Wyższa płaca oferowana jest w korporacjach i pracy biurowej oraz specjalistom w swoim fachu. Kelnerki i barmanki często dostają napiwki, więc ich pensje – zwłaszcza w centrum Londynu – są wyższe niż deklarowane w umowie. Nawet w korporacjach na niższych, ogólnych stanowiskach nie zarabia się dużo więcej niż 11-12 funtów na godzinę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here