Aby Twoja firma mogła się rozwijać, konieczne jest ciągłe inwestowanie, a to wymaga środków finansowych. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą mogą wybierać z szerokiej oferty kredytów dla firm. Aby pożyczone pieniądze rzeczywiście mogły przełożyć się na przyszłe zyski warto dokładnie przeanalizować warunki umowy. Podpowiadamy, w jaki sposób znaleźć najlepsze finansowanie dla firmy i na co uważać zaciągając kredyt.
Kredyt na działalność gospodarczą – rodzaje
W ofercie banków możemy znaleźć różne rodzaje kredytów zarówno dla nowych biznesów, jak i firm o ugruntowanej pozycji na rynku. Możemy wymienić przede wszystkim:
- Kredyt gotówkowy dla firm – jeżeli jednorazowo potrzebujesz większej gotówki na prowadzenie działalności gospodarczej, najszybszym i najprostszym rozwiązaniem będzie wybór kredytu gotówkowego dla firm. W tym przypadku pieniądze możesz przeznaczyć na dowolny cel związany z firmą – nie musi być on ściślej doprecyzowany. Podobnie jak w przypadku kredytu konsumpcyjnego pieniądze otrzymujesz na konto i oddajesz w miesięcznych ratach.
- Kredyt inwestycyjny dla firm – jeżeli poszukujesz kredytu na sfinansowanie konkretnej inwestycji, która pozwoli Twojej firmie się rozwijać, na przykład zakupu maszyn, modernizacji linii produkcyjnej, budowę nowej siedziby czy zatrudnienie kolejnych pracowników, postaraj się o kredyt inwestycyjny. W ten sposób możesz otrzymać większą kwotę pieniędzy, która pozwoli Ci zrealizować Twój plan. Aby otrzymać kredyt inwestycyjny, musisz przekonać bank, że Twoja inwestycja się zwróci, a Twoja firma podchodzi poważnie do tego wyzwania, dysponując odpowiednimi możliwościami i środkami. Zwykle uzyskanie kredytu inwestycyjnego wiąże się z koniecznością posiadania wkładu własnego.
- Kredyt obrotowy dla firm – kredyt na działalność bieżącą firmy. Środki z tego kredytu możemy przeznaczyć na zakup towaru, materiałów potrzebnych do produkcji, wypłatę pensji dla pracowników, czy koszty związane z utrzymaniem budynków. Kredyt obrotowy dla firm zwykle znacznie łatwiej jest uzyskać niż kredyt inwestycyjny. Wyróżniamy kredyt obrotowy ratalny i linię kredytową na rachunku bieżącym, która funkcjonuje w sposób podobny do karty kredytowej dla osób prywatnych. W tym przypadku gotówkę otrzymujesz w ramach przyznanego limitu – korzystasz z tych środków, gdy potrzebujesz i tylko wtedy ponosisz tego koszty.
Kredyty Wrocław – w jaki sposób porównywać koszty kredytu dla firm?
Zaciągając kredyt dla firm zawsze powinniśmy dokładnie przeanalizować umowę i wszystkie związane z tym koszty. Zwykle na oprocentowanie kredytu na działalność gospodarczą składa się stawka WIBOR(R) oraz marża banku, która zależy od indywidualnej oferty. Niektóre banki wprowadzają także inne, dodatkowe opłaty na przykład prowizje i ubezpieczenia, które mogą zwiększać koszty kredytu. Na lepsze warunki zwykle mogą liczyć firmy o ugruntowanej historii na rynku, które mogą pochwalić się dobrą zdolnością kredytową i rzetelną spłatą wcześniejszych zobowiązań. Banki analizują także wyniki finansowe firmy, uzależniając od nich decyzję o udzieleniu finansowania. Mimo to możemy znaleźć również bardzo atrakcyjne pożyczki dla nowych firm, na przykład kredyty na założenie działalności gospodarczej. Zawsze warto porównać kilka różnych ofert i sprawdzić, który bank oferuje najlepsze warunki. We Wrocławiu szeroką ofertę kredytów dla firm posiada na przykład
Na co zwracać uwagę zaciągając kredyt dla firm?
Bardzo istotną kwestią w przypadku kredytów dla firm jest również zabezpieczenie. Jeżeli zdecydujemy się na wybór kredytu zabezpieczonego, zwykle możemy liczyć na uzyskanie wyższej kwoty pieniędzy i atrakcyjniejsze warunki kredytu. Możemy wyróżnić zabezpieczenia majątkowe lub osobiste. Zabezpieczenia majątkowe to na przykład kaucja, zastawa, blokada środków na rachunku czy pełnomocnictwo do rachunku bankowego. Zabezpieczenia osobiste mogą mieć formę gwarancji bankowych, poręczeń wekslowych, pełnomocnictw do dysponowania środkami na rachunkach bankowych czy cesji wierzytelności.
Źródło: https://e-dobrykredyt.pl/