Ponad połowa Polaków jest obecnie w mniejszym lub większym stopniu zadłużona. Kredyty przestały być tematem wstydliwym, a stały się codziennością. Dzięki nim możemy kupić mieszkanie, samochód, wykonać gruntowny remont, ale po kredyty sięgamy także w sytuacjach kryzysowych. Wiele osób na swoim koncie posiada więcej niż tylko jedno zobowiązanie finansowe do spłaty. Nierzadko się zdarza, że każdy z tych kredytów na inną wysokość raty oraz inny termin spłaty. W takim przypadku łatwo się pogubić, a spłacanie kilku kredytów naraz okazuje się męczącym i nadwyrężającym budżet domowy zadaniem. Jak rozwiązać ten problem? Na prostą pomoże wyjść kredyt konsolidacyjny.
Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Kredyt konsolidacyjny https://habza.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/ jest produktem bankowym przeznaczonym na spłatę dotychczasowych zobowiązań finansowych. Decydując się na kredyt konsolidacyjny nie bierzemy tylko kolejnego kredytu, który dołączy się do poprzednich rat, ale dzięki niemu pozbywamy się wszystkich poprzednich zadłużeń i zostajemy z jedną wygodną do spłaty ratą. W związku z tym możemy powiedzieć, że kredyt konsolidacyjny jest kredytem celowym. Sam termin konsolidacja odnosi się do zamiany kilku pożyczek na jedną o ujednoliconych warunkach spłaty. Przy kredycie konsolidacyjnym dzięki wydłużonemu okresowi spłaty, możemy zmniejszyć miesięczną ratę kredytu. Ideą kredytu konsolidacyjnego jest bowiem nie tylko ujednolicenie warunków spłaty, ale także odciążenie budżetu domowego. Jeśli nie wiesz, na którą ofertę kredytu konsolidacyjnego się zdecydować, to najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po pomoc specjalisty. Doradcy z Habza Finanse wybierają najlepszą dla klienta ofertę, przeprowadzają go krok po kroku przez cały proces oraz mają możliwość negocjacji z bankiem na szczeblu decyzyjnym.
Rodzaje kredytów konsolidacyjnych
Kredyt konsolidacyjny ma dwie formy – kredyt konsolidacyjny gotówkowy oraz kredyt konsolidacyjny hipoteczny. Ten pierwszy udzielany jest jako kredyt celowy, na spłatę dotychczasowych zadłużeń w formie gotówki. To rozwiązanie jest częstszym wyborem, ze względu na to, że jest łatwiejszy do uzyskania. W tym przypadku wymagana jest zdolność kredytowa oraz aktywne konto bankowe. Kredyt konsolidacyjny gotówkowy udzielany jest najczęściej na okres maksymalnie 10 lat.
Inaczej ma się sprawa w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego. Tutaj wymagane jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci nieruchomości, należącej do kredytobiorcy. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny udzielany jest na okres nawet 30 lat. Jego kwotę ustala się na podstawie wyceny wartości nieruchomości. W tym przypadku banki sprawdzają nie tylko zdolność kredytową, ale wymagają także dokumentacji związanej z wycenianą nieruchomością, stanowiącą zabezpieczenie.
Czy kredyt konsolidacyjny się opłaca?
Kredyt konsolidacyjny uzyskany na korzystnych warunkach pozwoli uporządkować zobowiązania finansowe i z całą pewnością pomoże odciążyć budżet domowy. Dzięki niemu nie będziemy musieli spłacać wielu zobowiązań naraz, a tylko jedną ujednoliconą ratę nowego kredytu.