Czasami, a właściwie zawsze w medycynie pod trudnymi słowami niezrozumiałymi dla większości naszego społeczeństwa ukryte są dobrze znane nazwy chorób, leków czy dziedziny nauki.
Farmakoterapia dumnie i wspaniale brzmiące słowo tak naprawdę oznaczające nic innego jak tylko leczenie chorób i objawów (z wykorzystaniem różnych substancji aktywnych w różnej formie podania) jakie wraz z nimi występują i są przyczyną kłopotów zdrowotnych.
Leki to bowiem nie tylko tabletki, które możemy kupić w sklepie lub aptece. Środki jakie stosuje się w czasie farmakoterapii można podzielić na kilka różnych sposobów, jak na przykład:
a) z uwzględnieniem miejsca podania:
– dojelitowo (czopki),
– doustnie (tabletki, drażetki i tym podobne),
– na skórę (kremy i żele),
– środki do oczu, uszu czy nosa (krople),
– do macicy,
– dożylne,
b) stan skupienia:
– stały
*kapsułki,
*proszki,
– ciekły,
*syropy,
*płyny,
– półstały,
* maści,
c) zastosowanie
– leki przypisuje się do konkretnych schorzeń i przeciwdziałaniu konkretnym negatywnym objawom,
d) dostępność
– na receptę,
– bez recepty.
Proces powstawania, każdego leku jaki dziś możemy zażyć jest równie ciekawy, choć pochłania ogrom czasu (nawet około dwudziestu lat) i środków finansowych. Składa się on z czterech faz, które stopniowo pozwalają testować badaną substancję. Od badań na tkankach w pierwszej fazie prac, przez badania na zwierzętach po uzyskaniu zgód od komisji się tym zajmującej po badania prowadzone ludziach, gdy jest on naturalnie bezpieczny. Badania takie prowadzi się na dwóch grupach randomizowanych (losowo dobranych) z pojedynczą lub podwójną ślepą próbą co poprawia jakość i niezależność wyników końcowych. Leki obserwuje się, także gdy są już powszechnie dostępne na rynku, by wyłapywać ewentualne powikłania, szukać nowych wskazań do zastosowania w innych przypadkach niż to było z góry zakładane i tak dalej. Dzięki takim działaniom farmakoterapia dziś jest tak powszechna, szybka, skuteczna, efektywna i tania, a my jesteśmy zdrowi.

med-online.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułChoroba do wyleczenia
Następny artykułPowody bezsenności

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here