System ERP

Systemy ERP w ostatnim czasie zdobywają coraz większą popularność, ale w dalszym ciągu wiele firm nie ma zielonego pojęcia, czym one tak naprawdę są. Niniejszy artykuł to doskonały wybór właśnie dla tych przedsiębiorców, którzy chcą dowiedzieć się nie tylko czym jest system ERP, ale również w czym może on pomóc.

Co warto wiedzieć?

ERP to nic innego jak Enterprise Resource Plan­ning, czyli bardzo popularna metoda planowania zarządzania całością zasobów danego przedsiębiorstwa. Głównym zadaniem systemów ERP jest oczywiście zoptymalizowanie pracy w firmie, dzięki czemu można generować większe zyski i prowadzić rywalizację nawet z największymi konkurentami na rynku.

Większość systemów skupia się przede wszystkim na finansach i zarządzaniu zasobami ludzkimi. Mowa tutaj oczywiście o ewidencji przychodów i kosztów oraz o obsłudze kadr i płac. W dużej mierze to właśnie dzięki systemom ERP możliwe jest przeprowadzenie analizy finansowej, czy też sprawne rekrutowanie nowych pracowników.

W dzisiejszych czasach systemy ERP bardzo ewoluowały, dlatego też wspierają one firmy na wielu innych płaszczyznach. Warto wspomnieć między innymi o zarządzaniu sprzedażą i produkcją. Bez optymalizacji handlu i logistyki bardzo trudno jest odnieść sukces praktycznie w każdej branży.

Kiedy pojawiły się pierwsze systemy ERP?

Pierwsze systemy klasy ERP pojawiły się dopiero w latach 50-tych XX wieku. To właśnie w tym okresie ogromną popularność zdobywały mniej lub bardziej zaawansowane systemy do zarządzania stanami magazynowymi. Zbiegiem kolejnych lat oprogramowanie klasy ERP rozwijało się w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu z jego olbrzymiego potencjału korzystają obecnie nie tylko duże, ale również średnie i małe firmy.

Pierwszym standardem, który określał gospodarkę materiałową organizacji był MRP (ang. Material Requirements Planning). Na początku lat 80-tych pojawił się standard MRP II. Nowy system planowania zasobów produkcyjnych rozwijał się w bardzo szybkim tempie, dzięki czemu na przestrzeni kolejnych lat ewoluował w nowy standard ERP.

W dzisiejszych czasach system ERP skupia się nie tylko na ujednoliceniu rozwiązań informatycznych, ale również na uporządkowaniu przebiegu poszczególnych procesów w firmie. W dużej mierze to właśnie dzięki nowoczesnym systemom klasy ERP, możliwe jest przejęcie pełnej kontroli nad kluczowymi procesami w danej firmie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here