Szybko zapadający zmrok, niskie temperatury, mroźny wiatr i przede wszystkim śnieg, który w mieście, a przynajmniej przy głównych ulicach, nie przypomina nieskazitelnie białego puchu. To wszystko zniechęca rowerzystów do codziennej jazdy na rowerze, zwłaszcza jeśli nie są do tego przygotowani zarówno pod względem ubrania na rower, jak i konserwacji roweru zimą. Czy rower stacjonarny w zimie zamiast zwykłego to dobre rozwiązanie?

Wielu trenerów jest zdania, że nawet 15-minutowy trening jest lepszy niż żaden. Zatem aby podtrzymać dobrą kondycję zimą, kiedy nie masz najmniejszej ochoty ani na wycieczki rowerowe, ani codzienne dojazdy na rowerze do pracy, regularna jazda na rowerze stacjonarnym zamiast zwykłego to dobry pomysł.

Rower stacjonarny w zimie zamiast zwykłego – zalety

Dzięki rowerowi stacjonarnemu w zimie Twój trening jest niezależny od pogody. Możesz zrobić intensywny treningi interwałowy na rowerze nawet wtedy, kiedy na zewnątrz panuje temperatura na minusie i pada gęsty śnieg – zauważa autor poradnika https://jaki-rower.pl/tanie-rowery-miejskie-jaki-tani-rower-miejski-kupic/.

Jeżeli masz własny rower stacjonarny w domu, podczas jazdy możesz włączyć sobie ulubiony serial albo film – dzięki temu wysiłek będzie przyjemniejszy i łatwiej Ci będzie pokonać najtrudniejsze momenty podczas treningu. Jeśli na jazdę rowerem stacjonarnym w zimie wybierasz się na siłownię, trening możesz urozmaicić o bieżnię na rozgrzewkę i dodatkowo poćwiczyć mięśnie nóg na orbitreku – a nawet dodać do treningu stosunkowo lekkie hantle.

Dobre rowery stacjonarne mają wbudowane liczne programy treningowe i wyświetlacze pokazujące Ci co najmniej kilka parametrów śledzonych podczas treningu. Dzięki temu łatwiej Ci wybrać określony tryb treningu, czego w terenie nie mógłbyś wykonać między innymi ze względu na warunki atmosferyczne.

Rower stacjonarny zamiast zwykłego (np. damskiego o którego wyborze możesz przeczytać tutaj – https://jaki-rower.pl/rowery-damskie-jak-wybrac-komfortowy-rower-dla-kobiety/) to dobry pomysł na dla całej rodziny. Mogą z niego skorzystać nawet seniorzy bez wychodzenia z domu – to wspaniały pomysł na delikatne rozruszanie mięśni i rozgrzanie stawów bez wychodzenia z domu i podejmowania wysiłku ponad swoje zdrowie.

Rower stacjonarny w zimie zamiast zwykłego – wady

Nie można powiedzieć, że trening na rowerze stacjonarnym jest gorszy od treningu na rowerze zwykłym – oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników. Dzięki monitorowaniu na bieżąco parametrów jazdy na rowerze stacjonarnym niektórym łatwiej się zmotywować np. do utrzymywania prędkości.

Nie musisz też układać samodzielnie treningu, włączać aplikacji w smartfonie czy modyfikować ustawień w zegarku sportowym do monitoringu postępów. Część rowerów stacjonarnych pozwala na wybranie gotowego treningu, co jest dobrą opcją dla początkujących.

Wadą takiego rozwiązania jest jego uniwersalność – nie są to treningi układane pod indywidualne potrzeby. Korzystanie z wygody z gotowych programów przez dłuższy czas, na przykład dwa miesiące, sprawi, że nie odnotujesz za wielu postępów. Jazda na zwykłym rowerze zmusza do wyjścia z inicjatywą i kreatywności.

Wadą roweru stacjonarnego w zimie zamiast zwykłego może być też fakt, że trenujesz w idealnych warunkach. Sucho, ciepło, bezwietrznie – czego jeszcze można chcieć?

Trening zimowy na dworze lepiej wzmacnia odporność i poprawia kondycję, zwłaszcza kiedy musisz mierzyć się z takimi przeciwnościami, jak trudna nawierzchnia czy wiatr wiejący prosto w twarz. Jeśli jednak nie masz odzieży na trening na rower zimą, istnieje ryzyko, że się rozchorujesz przez przewianie i przyklejony do ciała mokry podkoszulek. Wtedy lepiej udać się na siłownię, jeśli nie możesz pozwolić sobie na zakup własnego roweru stacjonarnego, a tym bardziej, jeżeli Twój rower nie jest technicznie przygotowany do zimy.

Rower stacjonarny zamiast zwykłego na siłowni – zalety

Zwolennicy roweru stacjonarnego w domu mówią, że dzięki temu oszczędzają czas na dojazdy, który mogą poświęcić na trening. Jednak korzystanie z roweru stacjonarnego na siłowni ma swoje zalety. Jedną z nich jest możliwość urozmaicenia treningu i dostarczenia mięśniom dodatkowych bodźców.

Rozgrzewką przed jazdą na rowerze stacjonarnym może być marsz i trucht na bieżni. Następnie główna część treningu – jazda na rowerze – a potem stretching lub jeszcze kilkanaście minut na orbitreku, aby na koniec treningu dopiec mięśniom. Trenerzy polecają rowerzystom także ćwiczenia wzmacniające i siłowe – nawet z niewielkim obciążeniem, takim jak hantelki.

Nie musisz od razu dźwigać sztangi o wadze 25 kg. Wystarczą maksymalnie 5 kg hantle, z którymi wykonasz serię przysiadów, wykroków, zakroków itp. Na siłowni możesz skorzystać także z piłki, dzięki której wzmocnisz w ciekawy sposób mięśnie brzucha i rąk – pamiętaj, że dzięki silnym mięśniom brzucha skorzysta także Twoja prawidłowa postawa podczas jazdy na rowerze!

Rower stacjonarny zamiast zwykłego – zajęcia fitness spinning

Nie lubisz jednoosobowych wycieczek na rowerze i lubisz wyjazdy grupowe? Alternatywą dla samotnego ćwiczenia na siłowni czy jazdy na rowerze stacjonarnym w domu zimą jest uczestnictwo w grupowych zajęciach fitness – spinningowych. Co prawda one też nie są dostosowane do indywidualnych potrzeb. Zapomnij więc o przygotowaniu się do rowerowych zawodów w ten sposób, kiedy nawet nie przewidzisz planu prowadzącego zajęcia – ale w są w sam raz do utrzymania dobrej kondycji zimą. Ponadto na zajęciach fitness możesz odnaleźć zgubioną motywację. Trudno się przedwcześnie poddać, kiedy reszta grupy ćwiczy, a prowadzący nieustannie kibicuje.

Pamiętaj też, że jazda na rowerze stacjonarnym w domu – nawet przy ulubionym serialu – może Ci się zwyczajnie znudzić. Dzięki zajęciom spinningowym i ciekawym treningom nie ma mowy o ziewaniu i niechęci do treningu – im lepszego instruktora znajdziesz, tym chętniej będziesz się zapisywać na grupowy spinning!

A na wiosnę – może stworzycie razem grupę wycieczkową? Jazda na rowerze stacjonarnym zimą w klubie fitness to doskonała okazja do poznania nowych pasjonatów rowerów i miłośników wycieczek, jakiej brakuje w czasie samotnych wycieczek po mieście i jazdy na rowerze stacjonarnym w domu.

Zobacz również co to jest i jak wybrac rower cruiser – https://jaki-rower.pl/co-to-jest-rower-cruiser-zasady-doboru-roweru-cruiser/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here