Miejsce pracy w przypadku wielu zawodów łączy się z ryzykiem narażenia na niebezpieczeństwa związane z urazami, czy też kontaktem z różnymi substancjami. Szczególnie ręce i dłonie są wystawione na wpływ szkodliwych czynników, dlatego też wymagają specjalistycznej ochrony. Rękawice robocze i ochronne w kilku odsłonach pozwolą zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas pracy w rozmaitych warunkach.
Rękawice jednorazowe i wielorazowe
Podstawowe rozróżnienie rękawic roboczych i ochronnych obejmuje modele jednorazowe, a także przeznaczone do stosowania wiele razy. Pierwsza grupa stosowana jest zazwyczaj w przypadku zawodów związanych z medycyną i farmakologii i mają za zadanie chronić przed zakażeniami. Rękawice jednorazowe zazwyczaj wykonane są z lateksu, lecz stosuje się również rękawiczki foliowe, nitrylowe oraz winylowe. Pakowane są w większych ilościach i po użyciu wystarczy je wyrzucić. W przypadku rękawic wielorazowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, obejmują one bowiem wiele zróżnicowanych modeli, pogrupowanych w zależności od przeznaczenia, właściwości, odporności na dane zagrożenia, a także trzy kategorie ryzyka. Pierwszą z nich są rękawiczki chroniące przed uszkodzeniem naskórka, niektórymi ze środków chemicznych oraz temperaturą do 50 stopni, drugą stanowią rękawice do ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, środkami chemicznymi, temperaturą do 1000 stopni i ujemną. Ostatnia grupa obejmuje zaś rękawice chroniące w przypadku największego ryzyka związanego z silnie żrącymi substancjami i wysokim napięciem.
Ochrona rąk w warunkach niskiego ryzyka
Pierwsza kategoria rękawic roboczych i ochronnych przeznaczona jest do stosowania w warunkach niewielkiego ryzyka. Wykorzystuje się je w celu uniknięcia uszkodzeń mechanicznych, temperaturą do 50 stopni Celsjusza oraz delikatnymi środkami chemicznymi. Wśród nich znajdują się rękawice nitrylowe lateksowe winylowe, które charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem zarówno w zakładach pracy, jak i gospodarstwie domowym, czy też rękawice dziane wkłady bawełniane. Do pierwszej kategorii zaliczają się również wysokiej jakości tak zwane rękawice wampirki, powlekane gumą, które świetnie sprawdzą się w przypadku wielu różnych czynności, podczas których nie występuje zbyt duże ryzyko zagrożeń. W ofercie znaleźć można również rękawice dragon recodrag, będące idealną propozycją dla tych, którzy szukają wytrzymałych i solidnie wykonanych rękawiczek do aktywności związanych z ogrodnictwem, czy też pracami budowlanymi.
Rodzaje rękawic w przypadku wyższego zagrożenia
Kolejną kategorią rękawic ochronnych są modele przeznaczone do prac z nieco większym ryzykiem uszkodzeń mechanicznych lub wpływom czynników zewnętrznych w postaci wysokiej, lub niskiej temperatury, czy też środkami chemicznymi. Zaliczają się do nich rękawice antyprzecięciowe z wysokiej jakości tkanin, mające za zadanie chronić ręce w przypadku wykonywania czynności przy użyciu ostrych narzędzi. Profesjonalne rękawice powlekane lateksem i nitrylem pozwalają z kolei na bezpieczne wykonywanie prac wymagających pewnego chwytu, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i ochrony. Rękawice skórzane monterskie są obowiązkowym wyposażeniem w przypadku pracowników budowlanych i mechanicznych, z kolei rękawice ocieplane termoodporne chronią dłonie przed negatywnym wpływem zbyt niskich lub wysokich temperatur.
Rękawice robocze i ochronne trzeciej kategorii ryzyka
Ostatnią grupą rękawic roboczych i ochronnych są modele przeznaczone do zabezpieczania dłoni w przypadku realnego ryzyka poważnego uszkodzenia jak w przypadku agresywnych substancji chemicznych, czy też podczas prac wykonywanych na wysokim napięciu. Rękawice specjalistyczne tego rodzaju przechodzą różnego rodzaju niezależne testy, wymagają odpowiednich certyfikatów, a także zostać zaakceptowane przez właściwą Jednostkę Notyfikowaną. Wszystkie rękawice należące do grupy ochrony w przypadku wysokiego ryzyka przechodzą badania, mające na celu potwierdzenie danych przekazanych przez producenta, a także oznakowane specjalnymi znaczkami, informującymi o cechach danego modelu. W kategorii tej znaleźć można rękawice spawalnicze, czy też chemoodporne. Należy pamiętać, że wybór konkretnej propozycji powinien zostać zatwierdzony przez inspektora BHP.