Rękawice robocze i ochronne

Miejsce pracy w przypadku wielu zawodów łączy się z ryzykiem narażenia na niebezpieczeństwa związane z urazami, czy też kontaktem z różnymi substancjami. Szczególnie ręce i dłonie są wystawione na wpływ szkodliwych czynników, dlatego też wymagają specjalistycznej ochrony. Rękawice robocze i ochronne w kilku odsłonach pozwolą zadbać o komfort i bezpieczeństwo podczas pracy w rozmaitych warunkach.

Rękawice jednorazowe i wielorazowe

Podstawowe rozróżnienie rękawic roboczych i ochronnych obejmuje modele jednorazowe, a także przeznaczone do stosowania wiele razy. Pierwsza grupa stosowana jest zazwyczaj w przypadku zawodów związanych z medycyną i farmakologii i mają za zadanie chronić przed zakażeniami. Rękawice jednorazowe zazwyczaj wykonane są z lateksu, lecz stosuje się również rękawiczki foliowe, nitrylowe oraz winylowe. Pakowane są w większych ilościach i po użyciu wystarczy je wyrzucić. W przypadku rękawic wielorazowych sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, obejmują one bowiem wiele zróżnicowanych modeli, pogrupowanych w zależności od przeznaczenia, właściwości, odporności na dane zagrożenia, a także trzy kategorie ryzyka. Pierwszą z nich są rękawiczki chroniące przed uszkodzeniem naskórka, niektórymi ze środków chemicznych oraz temperaturą do 50 stopni, drugą stanowią rękawice do ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi, środkami chemicznymi, temperaturą do 1000 stopni i ujemną. Ostatnia grupa obejmuje zaś rękawice chroniące w przypadku największego ryzyka związanego z silnie żrącymi substancjami i wysokim napięciem.

Ochrona rąk w warunkach niskiego ryzyka

Pierwsza kategoria rękawic roboczych i ochronnych przeznaczona jest do stosowania w warunkach niewielkiego ryzyka. Wykorzystuje się je w celu uniknięcia uszkodzeń mechanicznych, temperaturą do 50 stopni Celsjusza oraz delikatnymi środkami chemicznymi. Wśród nich znajdują się rękawice nitrylowe lateksowe winylowe, które charakteryzują się uniwersalnym zastosowaniem zarówno w zakładach pracy, jak i gospodarstwie domowym, czy też rękawice dziane wkłady bawełniane. Do pierwszej kategorii zaliczają się również wysokiej jakości tak zwane rękawice wampirki, powlekane gumą, które świetnie sprawdzą się w przypadku wielu różnych czynności, podczas których nie występuje zbyt duże ryzyko zagrożeń. W ofercie znaleźć można również rękawice dragon recodrag, będące idealną propozycją dla tych, którzy szukają wytrzymałych i solidnie wykonanych rękawiczek do aktywności związanych z ogrodnictwem, czy też pracami budowlanymi.

Rodzaje rękawic w przypadku wyższego zagrożenia

Kolejną kategorią rękawic ochronnych są modele przeznaczone do prac z nieco większym ryzykiem uszkodzeń mechanicznych lub wpływom czynników zewnętrznych w postaci wysokiej, lub niskiej temperatury, czy też środkami chemicznymi. Zaliczają się do nich rękawice antyprzecięciowe z wysokiej jakości tkanin, mające za zadanie chronić ręce w przypadku wykonywania czynności przy użyciu ostrych narzędzi. Profesjonalne rękawice powlekane lateksem i nitrylem pozwalają z kolei na bezpieczne wykonywanie prac wymagających pewnego chwytu, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa i ochrony. Rękawice skórzane monterskie są obowiązkowym wyposażeniem w przypadku pracowników budowlanych i mechanicznych, z kolei rękawice ocieplane termoodporne chronią dłonie przed negatywnym wpływem zbyt niskich lub wysokich temperatur.

Rękawice robocze i ochronne trzeciej kategorii ryzyka

Ostatnią grupą rękawic roboczych i ochronnych są modele przeznaczone do zabezpieczania dłoni w przypadku realnego ryzyka poważnego uszkodzenia jak w przypadku agresywnych substancji chemicznych, czy też podczas prac wykonywanych na wysokim napięciu. Rękawice specjalistyczne tego rodzaju przechodzą różnego rodzaju niezależne testy, wymagają odpowiednich certyfikatów, a także zostać zaakceptowane przez właściwą Jednostkę Notyfikowaną. Wszystkie rękawice należące do grupy ochrony w przypadku wysokiego ryzyka przechodzą badania, mające na celu potwierdzenie danych przekazanych przez producenta, a także oznakowane specjalnymi znaczkami, informującymi o cechach danego modelu. W kategorii tej znaleźć można rękawice spawalnicze, czy też chemoodporne. Należy pamiętać, że wybór konkretnej propozycji powinien zostać zatwierdzony przez inspektora BHP.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here