Opuchnięte oczy czy nabrzmiałe powieki często są uznawane za problem czysto estetyczny. Mało kto jakoś specjalnie się nimi przejmuje, choć zmagający się z nimi ludzie zauważają od razu, że zdecydowanie pogarszają one ich wygląd zewnętrzny. Obrzęk występujący na powiekach może być jednak przyczyną znacznie poważniejszych schorzeń, które wymagają już odpowiedniego leczenia. Co zatem doprowadza najczęściej do powstania takiego objawu?
Zapuchnięte oczy obrzęk powiek – jakie są możliwe przyczyny?
Bardzo często, o ile nie najczęściej, zapuchnięte oczy są po prostu reakcją alergiczną organizmu. Zazwyczaj towarzyszy im wtedy bladość skóry oraz silny i intensywny świąd. Człowiek nie może przestać się drapać, przez co jedynie pogarsza swoją sytuację. Do takich reakcji może dojść w momencie stosowania nieodpowiednich kremów pod oczy czy pewnych kosmetyków kolorowych. Zanim człowiek przetestuje na sobie nowy preparat, powinien koniecznie sprawdzić, czy nie jest przypadkiem na niego uczulony. W tym celu wystarczy wykonać mały test, nakładając niewielką ilość substancji na rękę i kładąc się tak spać. Jeżeli rano w miejscu, w którym zaaplikowało się kosmetyk, pojawi się jakiegokolwiek zaczerwienienie, oznacza to, że prawdopodobnie człowiek jest uczulony przynajmniej na jeden z jego składników. Nie wolno mu wtedy z takiego preparatu korzystać.
Inną przyczyną obrzęku powiek są stany zapalne oczu. Najczęściej chodzi tutaj o infekcyjne zapalenie spojówek. Dolegliwość objawia się zaczerwienieniem gałek ocznych i uczuciem piasku występującego pod powiekami. Często też zaburza ona pole widzenia i tym samym utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jak zwalczyć infekcyjne zapalenie spojówek? Otóż można je przeczekać albo poradzić sobie z nim znacznie szybciej, odwiedzając gabinet okulistyczny. Istnieją specjalne maści, które nakłada się na powieki, aby zminimalizować obrzęk i złagodzić dolegliwości bólowe. Działają one dość szybko, dlatego już po kilku dniach po infekcji nie ma żadnego śladu i człowiek może o niej zapomnieć.