Monitoring pojazdów – kaprys czy konieczność?

0
984

Jeszcze do niedawna systemy monitoringu pojazdów znajdowały się w obszarze zainteresowań głównie dużych przedsiębiorstw dysponujących rozbudowaną flotą. Były to firmy transportowe, handlowe i wypożyczalnie samochodów. Obecnie, wraz z upowszechnieniem się tego typu urządzeń, stanowią one atrakcyjną propozycję także dla mniejszych podmiotów, a nawet osób prywatnych. Możliwości, jakie daje system śledzenia pojazdów są nieograniczone oraz oferują szereg zalet zarówno w obszarze optymalizacji kosztów, jak i bezpieczeństwa.

Jak działa system monitoringu pojazdów?

System monitoringu pojazdów wykorzystuje do swojego działania dwie technologie – GPS (Global Positioning System) oraz GSM (Global System for Mobile Communications), które umożliwiają odczytanie dokładnej pozycji samochodu. Urządzenie nieustannie zbiera rekordy, które są następnie przesyłane na serwer. W efekcie można wykorzystać uzyskane dane do tworzenia szczegółowej historii na mapie. Użytkownik końcowy ma dostęp do nich za pomocą aplikacji (webowej lub mobilnej).  Profesjonalny monitoring samochodowy jest dostępny w formie modułu na stałe zainstalowanego w infrastrukturze elektrycznej pojazdu.

Moduł taki łączy cechy nadajnika i odbiornika, a sposób jego instalacji zapewnia nie tylko wygodę bezobsługowej eksploatacji, ale także znacząco podnosi bezpieczeństwo zarówno kierowcy, jak i samochodu. W skład systemu, poza wspomnianym urządzeniem, wchodzi również aplikacja umożliwiająca dostęp do przeglądania danych, generowania raportów oraz zdarzeń z 24-godzinnej pracy pojazdu. W praktyce wygląda to tak, że dane pochodzące z samochodu trafiają za pomocą transmisji internetowej do serwera obsługującego system. Transfer, a także podgląd i analiza odbywają się w czasie rzeczywistym.

Wygoda i bezpieczeństwo

O spokój użytkowników dbają dodatkowe funkcje oferowane przez firmy dostarczające systemy monitoringu pojazdów. Pełen zakres poznamy, odwiedzając stronę pugo.pl, na której można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat systemu służącego do lokalizacji za pomocą technologii GPS. Znakomitym przykładem takiej opcji może być np. możliwość określenia indywidualnych stref i zaprogramowania dedykowanych reakcji. Strefa może obejmować obszar całego miasta lub jego wybraną część, np. podwórko lub parking. W chwili, kiedy pojazd przekracza zdefiniowane granice, wysyłane jest specjalne powiadomienia na podany przez użytkownika adres e-mail lub numer telefonu.

O wartości takiego rozwiązania z pewnością nie trzeba przekonywać nikogo, kto stracił swój samochód w wyniku kradzieży. Choć niestety obecnie złodzieje samochodów to zorganizowane grupy przestępcze, które posługują się zaawansowanym technologicznie sprzętem, to błyskawiczne powiadomienie umożliwia natychmiastową reakcję, a szybkie działanie w większości przypadków pozwali na uniemożliwienie rabunku. 

Zestawiając wszystkie zalety z umiarkowanym kosztem oraz prostotą instalacji, należy zauważyć, że system monitorowania pojazdów GPS stanowi nie tylko ciekawą, ale niekiedy wręcz niezbędną propozycję dla posiadaczy samochodów.

moduł zdalnej blokady zapłonu nie daje 100 % gwarancji, że pojazd jest zabezpieczony przed kradzieżą. Złodzieje samochodów w dzisiejszych czasach to zorganizowane grupy przestępcze, które posługują się zaawansowanym technologicznie sprzętem. Jeśli my coś wymyślimy, żeby zapobiec kradzieży to za chwilę, oni stworzą urządzenie, które będzie przeciwdziałać naszemu. I tak w kółko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here