Umowy zawierane przez Internet

W dzisiejszych czasach Internet daje nam wiele możliwości. Za jego pośrednictwem  jesteśmy w stanie załatwić już praktycznie wszystko: zamówić zakupy spożywcze z dostawą  do domu wraz z wypakowaniem produktów przez dostawcę, uczestniczyć w szkoleniach, znaleźć męża/żonę czy wybrać się na wirtualny spacer. Duża część przedsiębiorców przeniosła swoje biznesy do sieci i prowadzi swoje projekty online.

Zawieranie kontraktów jeszcze do niedawna nie było narażone na problemy techniczne przeciągające lub całkowicie uniemożliwiające ich podpisanie przez strony zainteresowane. Po negocjacjach dotyczących zawartości porozumienia dochodziło do przekazania dokumentów w celu ich zatwierdzenia podpisem podczas spotkania bądź za pomocą różnych firm zajmujących się świadczeniem usług pocztowych.

W jaki sposób usprawnić ten proces w dobie pracy zdalnej oraz panującego zagrożenia epidemiologicznego?

Warto przerzucić się na zawieranie umów przez internet. Jest to bezpieczne oraz wygodne rozwiązanie, które umożliwi nam zaoszczędzić czas i pieniądze.

Nie zawsze jednak możemy skorzystać z takiego udogodnienia. W przypadku umów dotyczących przeniesienia: praw własności nieruchomości, udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością czy udzielenia licencji wyłącznej możliwość podpisania porozumienia zdalnie nie zobowiązuje.

W pozostałych przypadkach możemy skorzystać z nowoczesnych rozwiązań.

Jedną z witryn umożliwiających nam zawarcie umowy przez Internet jest umownik.pl. W swojej ofercie Umownik dysponuje również aplikacją mobilną. Za  pomocą tych narzędzi jesteśmy w stanie cały proces przeprowadzić z poziomu online – od wstępnych ustaleń, po renegocjacje, zatwierdzenie oraz późniejsze aneksowanie warunków. Dodatkowym atutem jest również archiwizacja ustaleń stron, dzięki czemu oprócz gotowej umowy jesteśmy również w stanie prześledzić historie jej zmian. Może pomóc zniwelować to potencjalne sytuacje konfliktogenne.

Nie zapominajmy również o korzyściach dla naszej planety – minimalizujemy wykorzystywanie papieru przyczyniając się do oszczędzania drzew.
Nadal najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest własnoręczne podpisanie umów przez obie strony. Jeśli jednak z różnych przyczyn decydujecie się na zawarcie kontraktu przez Internet to nie należy się tego obawiać. Należy pamiętać, że aby był ważny:

  • druga strona musi wyrazić wolę jej zawarcia – zgodę na jej warunki,
  • nie może dotyczyć spraw, dla których przepisy kodeksu cywilnego wymagają umowy w formie pisemnej pod rygorem nieważności( np. udzielenie licencji wyłącznej, umowa sprzedaży nieruchomości).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here