Składka ZUS na początku działalności

Na początku działalności gospodarczej liczą się wszystkie możliwe oszczędności, a wydatki nie są czymś pożądanym i każdy przedsiębiorca będzie ich unikał jak ognia. Nie warto jednak kombinować za bardzo, aby nie przesadzić i nie złamać przepisów, bo można popaść w jeszcze większe tarapaty.

Jednym z większych obciążeń publicznych, jakie będzie musiał ponieść każdy przedsiębiorca jest składka na ubezpieczenie społeczne. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest nieubłagany i ściągnie odpowiednią kwotę z każdego biznesmena. ZUS na start firmy nie jest duży i można wtedy liczyć na korzystne stawki i zmniejszenie obciążenia. Trzeba pamiętać że obowiązek zapłaty składek na ubezpieczenie społeczne dotyczy każdego przedsiębiorcy od samego początku prowadzenia działalności gospodarczej aż do jej zakończenia zgodnie z przepisami prawa. Nie można i nie warto się mylić w tym zakresie, bo kara może być tym bardziej dotkliwa.

Składkę ZUS zapłacić musi każdy, kto podejmuje się prowadzenia działalności mającej charakter gospodarczy, czyli działalności zarobkowej, zorganizowanej i prowadzonej w sposób stały, ciągły. Składka należy się nie od tego, kto zarejestrował się jako przedsiębiorca, ale od tego kto prowadzi działalność gospodarczą, nawet jeżeli nie uważa się za przedsiębiorcę. ZUS może uznać, że prowadzisz działalność o charakterze gospodarczym, spełniającą wymogi formalne zawarte w definicji ustawowej. Nie ważne więc jest to, jak sam oceniasz swoje poczynania, ważne co myśli o tym ZUS i jak zakwalifikuje Twoją działalność. Zawsze można też wdać się w spór z ZUS i iść do sądu, aby to sąd zadecydował czy prowadzisz działalność gospodarczą, od której muszą zostać odprowadzone składki na ubezpieczenie społeczne.

Składki te są obowiązkowe, więc jeżeli prowadzisz biznes – musisz płacić ZUS, nie zależy to od Twojej decyzji a jest to obowiązek, który dotyczy wszystkich i jest jednakowy dla wszystkich przedsiębiorców. Jeżeli ZUS wydał niekorzystną dla Ciebie decyzję, możesz odwołać się od niej do sądu okręgowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here