Integracja pracowników

Pracownicy to zespół, który – niezależnie od sposobu funkcjonowania firmy – są jej esencją, tkanką i niezbywalną wartością. Świetnie dogadujący się ludzie mogą zapewnić firmie olbrzymie zyski i nowe kontrakty. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się stworzyć zespołu bez wspólnie podejmowanych zadań, które angażowałyby wszystkich z osobna.

Współpraca integracyjna – dlaczego jest ważna?

Prawdziwy zespół można stworzyć tylko wtedy, gdy jego członkowie dobrze się znają i wzajemnie akceptują. Nie oszukujmy się – nie ma pracowników idealnych, którzy perfekcyjnie realizują powierzone zadania. Zespół jest po to, aby jego poszczególni członkowie wspierali się nawzajem w tych obszarach, w których jest to konieczne. Tej relacji nie da się wytworzyć samoistnie.

Bardzo ważne jest, aby każdy z członków zespołu dobrze znał swoich współpracowników. Tylko wtedy może wykazać się aktywnością, która będzie uzupełniać niedostatki innych na określonym polu. W ten sposób buduje się grupę ludzi, którzy mają:

  • wspólny cel,
  • podobne cechy,
  • uzupełniające się zdolności.

Imprezy integracyjne są po to, aby osoby wchodzące w skład takiego zespołu, mogły dowiedzieć się czegoś więcej na temat siebie i swoich współpracowników.

Jak powinna wyglądać integracja wśród pracowników?

Praktycznie rozumiana integracja pracowników może przybrać bardzo zróżnicowaną formę. W ostatnich latach bardzo modne są wspólne zabawy i gry, które mają pokazać, że osoba pracująca przy sąsiednim biurku też „jest człowiekiem”. Warto przypomnieć, że imprezy integracyjne to przede wszystkim spotkanie przy wspólnym stole. To smaczne posiłki, wspomnienia, rozmowy (niekoniecznie na merytoryczne tematy) i wiele innych okazji, by po prostu zetknąć się z drugim człowiekiem bez tej całej sformalizowanej otoczki. Najlepiej zorganizowane imprezy integracyjne, to te, w trakcie których:

  • serwowane jest pyszne jedzenie,
  • można porozmawiać o wszystkim,
  • jest okazja na wspólną aktywność (np. zabawa przy muzyce itd.),
  • pracownicy spotykają się w pięknie urządzonym, klimatycznym wnętrzu,
  • można skorzystać z noclegu.

Reszta, czyli zabawy integrujące, wspólne ćwiczenia, czy też inne czynności, to tylko dodatek. Dlatego każda impreza integracyjna w Pszczynie to przede wszystkim… wspólny odpoczynek od obowiązków zawodowych. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w międzyczasie odetchnąć świeżym powietrzem i wypocząć w otoczeniu śląskich lasów.

Reasumując, integracja pracowników to klucz do zwiększenia ich efektywności, dlatego każdą taką imprezę należy rozpocząć przy pięknie zastawionym stole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here