jak nauczyć się uczyć

Nauka do egzaminów to rzecz, którą każdy człowiek prędzej czy później przerabia w swoim życiu. Jak jednak się uczyć, aby miało to sens? Co możemy zrobić, aby ułatwić i przy okazji trochę przyspieszyć proces zapamiętywania i rozumienia niezbędnego materiału?

  1. Krok 1 – doceń potęgę systematyczności
  2. Krok 2 – dziel materiał na mniejsze części
  3. Krok 3 – skorzystaj z korepetycji, jeżeli nie radzisz sobie sam

Krok 1 – doceń potęgę systematyczności

Aby człowiek wpadł w nawyk, wystarczy zaledwie miesiąc. To dość czasu, aby – jeżeli powtarzamy daną czynność codziennie – przestać traktować naukę jako zło konieczne, a zacząć postrzegać ją jako zupełnie naturalną część naszego dnia. Jeżeli lubimy daną dziedzinę, nie będziemy mieć z tą procedurą najmniejszego problemu. Systematyczna nauka na zasadzie małych kroków pozwoli nam również na o wiele łatwiejsze i szybsze opanowanie materiału wymaganego na maturę czy inny egzamin. Tak naprawdę nawet nie zauważymy, kiedy się wszystkiego nauczyliśmy. Warto pamiętać również o tym, że sam nawyk nie musi zabierać nam wiele czasu w ciągu dnia. Już nawet 20-40 minut dziennie jest w stanie znacząco poprawić nasze wyniki i oceny w ramach wybranego przedmiotu czy przedmiotów.

Krok 2 – dziel materiał na mniejsze części

Każdy na dłuższą metę się zniechęci, jeżeli zostanie postawiony przed zadaniem wyglądającym na niemożliwe do zrealizowania. Dotyczy to szczególnie dziedzin ścisłych, gdzie jedna rzecz wynika z drugiej i gdzie bez znajomości poprzednich rozdziałów podręcznika nie będziemy w stanie zrobić postępów z kolejnymi zagadnieniami. Z tego powodu warto podzielić materiał, który nas interesuje, na mniejsze części, tak aby każdą część dało się zrealizować w jeden czy dwa wieczory, gdy będziemy się uczyć. Dzięki temu z jednej strony będziemy mieć realne dowody na to, że robimy postępy, a z drugiej nie zniechęcimy się tak szybko, jak gdybyśmy próbowali nauczyć się wszystkiego na raz.

Krok 3 – skorzystaj z korepetycji, jeżeli nie radzisz sobie sam

Chociaż dwie poprzednie wskazówki mogą wiele pomóc, szczególnie biorąc pod uwagę stosunek czasu spędzonego na naukę do wyników, to jednak czasem może tak się zdarzyć, że nie damy rady pójść dalej, póki ktoś nie wyjaśni nam niezrozumiałych zagadnień. W takiej sytuacji warto wybrać się po prostu na korepetycje biologia Trójmiasto. Nauka z osobą, która nam pomaga i nadzoruje wyniki naszej pracy jest dla wielu osób po prostu łatwiejsza oraz bardziej efektywna, i warto z takiego rozwiązania korzystać, jeżeli mamy taką możliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here