Niewątpliwie, każdy słyszał kiedyś o czymś takim jak zdolność kredytowa. Jednakże, mało kto wie, czym ona właściwie jest, do czego jest potrzebna i jak można ją poprawić.

Zdolność kredytowa a pożyczka

Przede wszystkim, zdolność kredytowa oceniana jest podczas ubiegania się o jakąś pożyczkę. Wszystkie banki, przed udzieleniem nawet najmniejszego kredytu sprawdzają, jaka jest zdolność kredytowa klienta.

Najogólniej rzecz ujmując chodzi o zdolność do spłaty kredytu. Bank ocenia zdolności finansowe klienta i określa, czy w przyszłości będzie on w stanie spłacać zaciągnięty kredyt. Określana jest dosyć dokładnie kwota, jaką wedle banku klient będzie w stanie spłacać przez najbliższe lata i tylko do tej kwoty proponowane są klientowi pożyczki.

Co ocenia bank?

Warto wiedzieć, co ocenia bank określając zdolność kredytową klienta. Rzecz jasna, absolutnie najważniejsze są zarobki. Oczywiście, im one większe, tym większa również zdolność kredytowa. Tym nie mniej, w niektórych przypadkach nawet wysokie zarobki nie gwarantują przydzielenia kredytu.

Oprócz zarobków banki badają również zobowiązania kredytobiorcy. Jeśli więc posiada się wiele kredytów maleje prawdopodobieństwo, że bank zgodzi się przyznać następny. Ponadto, jeśli jest się zobowiązanym do spłacania wielu rat, na przykład za telewizor, czy też za samochód, zdolność kredytowa dosyć drastycznie maleje.

Jak poprawić zdolność kredytową?

Nie ma wątpliwości co do tego, że aby znacząco poprawić zdolność kredytową potrzebne są pieniądze. Trzeba po prostu spłacić kredyty i raty. Są jednak również sposoby na to, aby nieznacznie poprawić zdolność kredytową bez wydawania jakichkolwiek pieniędzy. Należy w tym celu zrezygnować z wszelkich umów wymagających stałego uiszczania opłat. Chodzi tu na przykład o umowę abonencką na telefon, umowę na korzystanie z telewizji cyfrowej, czy też z internetu. Lepiej zamiast tego kupić telefon na kartę, internet na kartę, a telewizję cyfrową na kogoś z rodziny. Nie zawsze jednak działania te pomagają, gdyż nie wszystkie banki interesują tego typu umowy, niektóre sprawdzają jedynie raty w sklepach i niespłacone kredyty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here