fizjoterapeuta

Fizjoterapeuci to jeden z ważniejszych zawodów związanych ze środowiskiem rehabilitacyjnym i medycznym. Tak ważna grupa wykwalifikowanych specjalistów ma nie mały wpływ na poprawne funkcjonowanie społeczeństwa, dlatego też dzisiejszy artykuł pokaże jak funkcjonuje fizjoterapeuta, jakie obowiązki posiada, gdzie warto nauczyć się podstaw fizjoterapii, oraz ile jest w stanie zarobić fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci w społeczeństwie

Zawód fizjoterapeuty od zawsze odgrywał ważną rolę w utrzymywaniu ludzi w ruchu, w poprawie ich zdrowia, a także umożliwienia powrotu do normalnego funkcjonowania, niezależnie od tego, czy chodzi o maksymalną poprawę wydajności u sportowców, czy osób z przewlekłymi, często bardzo poważnymi chorobami lub schorzeniami.

Fizjoterapeuci mają także niebagatelnie wpływ na pacjentów wymagających rehabilitacji po takich zdarzeniach, jak operacja lub katastrofalny wypadek. Zawód fizjoterapeuty to ciężka praca, jednakże satysfakcjonująca, widok wracających do zdrowia pacjentów to jedna z największych wewnętrznych motywacji jaką człowiek może posiąść. Fizjoterapia zaocznie na studiach jednolitych magisterskich może być wspaniałą okazją, by na własnej skórze przekonać się o aspiracjach przyszłych fizjoterapeutów, oraz temu, jak ważny jest to zawód w poprawnym funkcjonowaniu społeczeństwa.

Obowiązki fizjoterapeuty

Fizjoterapeuci mogą wykonywać niektóre lub wszystkie z następujących czynności, zazwyczaj decydujący wpływ na to ma obszar działań i środowisko w którym poruszać się będzie przyszły fizjoterapeuta

  • Ocena i diagnoza urazów oraz zaburzeń fizycznych, podejmowanie decyzji o przeprowadzeniu leczenia;
  • Stosowanie pokaźnej gamy zabiegów mających zredukować ból i poprawić możliwości psychoruchowe osoby poszkodowanej;
  • Tworzenie planu zajęć dla osób poszkodowanych w celu poprawy stanu zdrowia;
  • Edukowanie osób poszkodowanych, lub trzecich w ramach redukcji prawdopodobieństwa wystąpienia ponownych szkód;
  • Rehabilitowanie osób cierpiących z powodu wypadków lub operacji;
  • Edukowanie rodziny osób poszkodowanych na temat planu psychoterapeutycznego.

Jakie umiejętności powinien posiadać fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuci to nie tylko wykwalifikowani pod względem medycznym pracownicy służby zdrowia, to także wysoko kompetentni pod względem umiejętności miękkich specjaliści, których wiedza i kreatywność co do planu działania pomaga zrealizować często bardzo ciężkie terapie rehabilitacyjne. Fizjoterapia zaocznie to dobry pomysł na rozpoczęcie nauki przygotowawczej do zawodu fizjoterapeuty, pokazując w przystępny sposób jak funkcjonować w tym środowisku.

Znajomość metod fizjoterapeutycznych i używanego sprzętu medycznego związanego z rehabilitacją i leczeniem poszkodowanych to podstawowa wiedza, którą przyszły fizjoterapeuta poznaje już na pierwszych zajęciach, szczegółowa wiedza z zakresu nauk biomedycznych, anatomii, fizjologii i patologii to następne, bardzo ważne umiejętności decydujące o tym, jak fizjoterapeuta będzie poruszać się w swoim środowisku pracy, w parze z którymi idzie także wiedza na temat urazów, niepełnosprawności, wykonywania technik fizjoterapeutycznych, ćwiczeń, oraz masażu.

Obowiązkowo, fizjoterapeuta musi mieć także ogólną wiedzę na temat wszelkich schorzeń, które mogą mieć wpływ na proces rehabilitacyjny u osoby cierpiącej na konkretną przypadłość.

Zarobki w zawodzie fizjoterapeuty – jak wyglądają?

Zarobki na jakie może liczyć przyszły fizjoterapeuta zależą od tego jaka jest jego dokładna specjalizacja w zawodzie, w jakim miejscu pracuje, czy jest to prywatna klinika, czy może publiczny szpital, a także jakie studia, lub kursy zostały przez fizjoterapeutę ukończone.

Studia podyplomowe na kierunku fizjoterapia to jeden z najlepiej cenionych stopni w zawodzie fizjoterapeuty, fizjoterapia zaocznie, czy dziennie to idealna okazja do uzyskania prestiżowego stopnia, a także możliwości uzyskania wysokich zarobków, oscylujących w granicach miesięcznej mediany 3440 zł brutto. Najlepiej zarabiający specjaliści fizjoterapeuci zarabiają powyżej 4090 zł brutto miesięcznie, z kolei najgorzej wynagradzani zarabiają poniżej 2920 zł brutto.

Oczywiście wpływ na przyszłe zarobki fizjoterapeuty ma właśnie także to jaka szkoła została przez niego ukończona, Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie to bezprecedensowo jedna z najlepszych tego typu uczelni w Polsce, która kształci w kompleksowy i nowoczesny sposób przyszłych magistrów fizjoterapii na najwyższym europejskim poziomie.

Wybór zawodu fizjoterapeuty

Ukończone studia podyplomowe fizjoterapia to dobry start dla osoby chcącej w przyszłości prowadzić własny gabinet fizjoterapeutyczny, lub specjalizującej się w innych dziedzinach fizjoterapeutycznych. Zawód ten zdaniem wielu ekonomistów w najbliższych latach będzie stawał się co raz bardziej opłacalnym wyborem dla osób chcących spełniać się zawodowo w środowisku medycznym, mogąc jednocześnie liczyć na dobre zarobki. Wybór odpowiedniej uczelni jest także przeważającym czynnikiem, który wpływa na to jak postrzegają specjalistę przyszli pracodawcy lub prywatni klienci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here