Zastosowanie systemu SCADA

Umiejętne zarządzanie danymi to czynnik, który jest absolutnie niezbędny w dzisiejszym biznesie w branży produkcyjnej. To od odpowiedniego analizowania informacji biznesowych zależy w dużej mierze to, czy uda się sprawnie konkurować w dynamicznym otoczeniu wolnorynkowym. Jednym z rozwiązań w tym zakresie jest SCADA. Jakie korzyści daje zastosowanie systemu SCADA we współczesnym biznesie?

SCADA – podstawowe informacje

SCADA to skrótowiec pochodzący od terminu: Supervisory Control and Data Acquisition. Jest to zbiór procedur oraz oprogramowania komputerowego, które ma na celu pozyskiwanie danych dotyczących procesu produkcyjnego w danym zakładzie przemysłowym.

Niewątpliwą zaletą jest fakt, że system SCADA pozwala na zbieranie danych w czasie rzeczywistym. Dzięki temu przedsiębiorca jest w stanie szybko reagować na takie zagrożenia jak na przykład wzrost liczby wadliwych wyrobów, opóźnienia itp.

W jakim sposób wykorzystuje się funkcjonalności oferowane przez system SCADA?

Odpowiednio wykorzystany system SCADA pozwala na kontrolę procesów zachodzących w przedsiębiorstwie. Co więcej, dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym, do których należy np. możliwość przetwarzania danych w chmurze, dopuszczalne jest zdalne analizowanie danych i kontrolowanie procesów produkcyjnych. System SCADA daje możliwość dostępu do danych także z wykorzystaniem aplikacji webowej. Jest to znaczne ułatwienie, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że:

  • poszczególne działy dużych zakładów przemysłowych są rozlokowane na terenie całego kraju, a czasem nawet różnych państw,

  • w ostatnich latach na popularności zyskuje praca zdalna (z ang. home office).

System SCADA pozwala w krótkim czasie przeanalizować wydajność pracy danej maszyny oraz sprawdzić jej stan. To jednak jeszcze nie wszystko. System SCADA HMI, który jest integralną częścią SCADA, pozwala na interakcję z aparaturą wykorzystywaną na terenie obiektu przemysłowego np. poprzez programowanie maszyn w celu automatyzacji.

Taki stan rzeczy oznacza, że odpowiednio wykorzystany SCADA HMI daje realne wsparcie podczas prowadzenia biznesu w branży przemysłowej/produkcyjnej.

Analiza danych historycznych

Dzięki systemowi komputerowemu SCADA możliwe jest sporządzanie rejestrów historycznych, czyli danych za minione okresy sprawozdawcze. Taki stan rzeczy oznacza, że kadra menedżerska ma możliwość dokonywania analiz porównawczych za poszczególne okresy z przeszłości oraz oceny tego, jakie trendy zachodzą na przestrzeni dni/tygodni/miesięcy/lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here