Bardzo poważnym i nieprzyjemnym problemem może być zapalenie płuc u dzieci. Maluchy są niestety podatne na krążące w powietrzu wirusy oraz bakterie, dlatego łatwo u nich o taką infekcję. Słabsza odporność, a także częsty kontakt z chorymi (na przykład innymi dziećmi w żłobku lub przedszkolu) powodują, że zapalenie płuc u dzieci to dość często spotykana dolegliwość. Czy łatwo rozpoznać tę infekcję? W przypadku jakichkolwiek podejrzanych objawów, takich jak gorączka, mocny kaszel, apatia bądź marudliwość u dziecka, należy natychmiast udać się do lekarza, który przebada gardło oraz osłucha płuca, aby wykluczyć poważniejszą chorobę. Aby wykryć zapalenie płuc u dzieci, czasami należy wykonać prześwietlenie. Na zdjęciu lekarz będzie mógł rozpoznać infekcję i zlecić ewentualnie kolejne badania. Zapalenie płuc u dzieci może mieć podłoże bakteryjne lub wirusowe,czasami zdarza się również grzybiczne. Od rodzaju choroby zależy, w jaki sposób leczony będzie maluch. Zazwyczaj objawy we wszystkich tych przypadkach trochę się różnią. Wirusowe zapalenie płuc u dzieci jest trudniejsze do rozpoznania, często towarzyszy mu apatia i brak apetytu u malucha. Dodatkowo, ma on problem z suchym kaszlem, duszności, a także odczuwa ból w klatce piersiowej. Bakteryjne zapalenie płuc u dzieci objawia się zwykle wysoką gorączką, osłabieniem, dreszczami, jest też łatwe do wykrycia podczas badania stetoskopem.
Chociaż infekcja ta zazwyczaj jest bolesna i mocno odczuwalna, bywają przypadki, że chore dziecko nie czuje bólu i nie narzeka na żadne dolegliwości. Wówczas trudniej zauważyć, że coś mu dolega. Taki przypadek nazywa się bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci. Mimo że nie widać wyraźnych objawów, choroba niestety się rozwija i musi być bezzwłocznie leczona. Rodzice którzy zauważą, że dziecko inaczej się zachowuje, na przykład jest apatyczne i stale przemęczone, być może powodem jest właśnie bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci.
Jak widać, choroba ta może mieć różne objawy, a nawet nie mieć ich prawie w ogóle, dlatego w razie jakichkolwiek podejrzeń, należy udać się do pediatry.