Zakup mieszkania: z pośrednikiem czy bez?
fotolia.com, 189104585 | Autor: Wellnhofer Designs

Poszukiwanie idealnego mieszkania nie należy do najłatwiejszych zadań. Przed podjęciem decyzji o zakupie trzeba rozważyć wiele „za” i „przeciw”, sprawdzić stan budynku, określić jego autentyczną wartość, przyjrzeć się okolicy. Skorzystanie z usług pośrednika nieruchomości to najlepsze rozwiązanie dla tych osób, które czują się nieco zagubione w gąszczu ofert albo kupują mieszkanie po raz pierwszy.

Ogromną zaletą zakupu przez pośrednika jest o wiele większy wybór. Dużo tych naprawdę dobrych mieszkań znajduje się właśnie w bazach biur nieruchomości. Często są to budynki niebudzące żadnych wątpliwości co do ich jakości i faktycznego stanu. W ostatnich latach szczególnie dobrze sprzedają się mieszkania deweloperskie. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnąca wartość nowych budynków, często też lepsza lokalizacja. Wybierając usługi pośrednika przy zakupie nawet nowego lokum, zyskujemy gwarancję bezpieczeństwa, zarówno w trakcie podpisywana umowy, jak i w późniejszym dochodzeniu ewentualnych roszczeń, gdy kondycja mieszkania nie będzie zgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Dlatego coraz więcej osób, zamiast samodzielnie wpisywać w wyszukiwarkę frazę „mieszkanie 2 pokoje Wrocław” i przeglądać tysiące ofert, kontaktuje się z miejscowym biurem nieruchomości lub deweloperem cieszącym się dobrą opinią.

Kupno bez pośredników wiąże się z pewnym ryzykiem i możliwością wystąpienia komplikacji. Jesteśmy zmuszeni samodzielnie przestudiować umowę, zadbać o dopełnienie wszystkich formalności, zgłębić dostępną na ten temat wiedzę. Dla wielu osób jest to bardzo stresujący okres, wiążący się z koniecznością przejrzenia masy ofert i samodzielnego umawiania się na oglądanie mieszkań. Za to skorzystanie z usług biura pozwala na ogromną oszczędność czasu. Pośrednicy znają więcej dróg i możliwości, aby znaleźć lokum idealnie dostosowane do naszych oczekiwań. Wyselekcjonowanie odpowiedniej oferty będzie o wiele trudniejsze dla laika, który dopiero zaczął interesować się tym tematem. Za to osoba z dużą wiedzą o rynku nieruchomości, posiadająca specjalne narzędzia oraz czas służbowy na wyszukanie najlepszej dostępnej opcji, to zdecydowanie szybszy i efektywniejszy sposób działania.

Na co zwrócić uwagę przed wyborem pośrednika?

Zanim zdecydujemy się na konkretne biuro, sprawdźmy, czy działa na rynku od dłuższego czasu i posiada wszystkie potrzebne licencje. Ważne jest także aktualne ubezpieczenie OC pośrednika, które zabezpieczy nas przed dodatkowymi wydatkami wynikającymi z ewentualnych szkód. Oczywiście przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego najlepszym wyborem będzie sprawdzony deweloper, który zadba o wysoką jakość realizowanych projektów i jak najlepszą lokalizację. Tutaj również warto zapoznać się z opiniami na temat firmy. Rynek pierwotny jest świetnym rozwiązaniem dla osób poszukujących doskonałej jakości, nowoczesnego wyglądu i praktycznych rozwiązań.

Takie mieszkania szybko zyskują na wartości, dlatego ich późniejsza sprzedaż będzie korzystniejsza niż przy starszych budynkach. Jednak w tym przypadku zawsze powinniśmy celować w doświadczonych deweloperów, cieszących się uznaniem w branży. Podsumowując, dobry pośrednik nieruchomości może być bardzo pomocny na każdym etapie transakcji. Jest najlepszą opcją dla osób niepewnych i cierpiących na brak czasu. Ułatwi znalezienie miejsca odpowiadającego naszym potrzebom i możliwościom finansowym. Doradzi, uprości proces realizacji kupna, zadba przede wszystkim o nasze interesy i zagwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzonej transakcji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here