Jeżeli nie wypowiesz umowy ubezpieczenia OC minimum dzień przed zakończeniem jej obowiązywania, zostanie ona automatycznie przedłużona na kolejny rok. Podpowiadamy, jak załatwić kwestie wypowiedzenia OC, by nie stracić pieniędzy.
Zapisek w kalendarzu, przypomnienie w aplikacji – zanotuj klasycznie albo w smartfonie, kiedy zbliża się koniec polisy OC zamiast liczyć na omylną pamięć. Co prawda ubezpieczyciel przypomni Ci o tym na 14 dni przed końcem umowy, ale dodatkowa notatka nie zaszkodzi.
Z jakich powodów kierowcy najczęściej wypowiadają OC?
Korzystniejsza oferta
Złóż wypowiedzenie OC, gdy okres jego trwania dobiega końca, a inny ubezpieczyciel oferuje lepsze warunki. Już trochę wcześniej warto zainteresować się tematem i poszukać najkorzystniejszej polisy. Jeśli dotychczasowy ubezpieczyciel w pełni Ci odpowiada, nie wypowiadaj umowy. Wspomnij za to o kuszących ofertach konkurencji (nawet jeśli ich nie znasz) i zapytaj o zniżkę dla stałego klienta.
Kupno auta z ubezpieczeniem
Jeżeli dopiero co kupione auto jest już ubezpieczone, możesz wypowiedzieć umowę OC obecnemu towarzystwu w dowolnym momencie i poszukać innego.
Aby uniknąć automatycznego przedłużenia OC
Ubezpieczyciel powinien wiedzieć, że jego klient podpisał umowę z inną firmą. Inaczej polisa zostanie automatycznie przedłużona na kolejnych 12 miesięcy. Nie musisz wtedy płacić dwóch składek. Wystarczy, że wypowiesz umowę OC. Warto to zrobić jak najszybciej, ponieważ ubezpieczyciel obciąży cię kosztami za okres, w którym obowiązywała umowa.
Aby skorzystać z lepszej oferty tuż po zakupie swojego OC
Zgodnie z prawem konsumenckim od umowy zawieranej na odległość (np. przez telefon lub internet) można odstąpić w ciągu 30 dni. Nie musisz podawać żadnej przyczyny odstąpienia od umowy, ale musisz zadbać o ciągłość polisy OC.
Sprzedaż auta
Co zrobić, kiedy kierowca wykupił polisę w marcu, a już w kwietniu sprzedał samochód? Można przekazać polisę nowemu właścicielowi lub wypowiedzieć umowę i otrzymać zwrot niewykorzystanej składki OC.
Wyrejestrowanie pojazdu
Warto złożyć wypowiedzenie OC również po wyrejestrowaniu pojazdu na skutek jego kradzieży, zniszczenia uniemożliwiającego jazdę lub trwałego zaprzestania z niego korzystania. Wtedy również można domagać się zwrotu niewykorzystanej składki OC – mówi doradca z porównywarki ubezpieczeń OC AC klaro.pl.
Jak wypowiedzieć OC?
Trzeba to zrobić na piśmie. Większość towarzystw ma przygotowane wzory wypowiedzenia OC. Są one do siebie bardzo podobne, dlatego nie ma co się obawiać, że pobrane z sieci będzie niepoprawne. W takim dokumencie należy wpisać dokładne informacje nt. kierowcy, polisy, ubezpieczyciela i pojazdu. Z dokumentu musi jasno wynikać, że nie chcesz przedłużać umowy na kolejny rok. Podaje się również powód wypowiedzenia.. Potem dokument wystarczy opatrzyć datą, podpisem i dostarczyć ubezpieczycielowi.
Wypowiedzenie OC warto doręczyć osobiście, choć można to także zrobić listownie. Jeżeli wysyłasz w ostatnim dniu terminu, to tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Warto pamiętać, że niektóre zakłady ubezpieczeń nie przyjmują wypowiedzeń złożonych przez osoby trzecie, np. agentów ubezpieczeniowych.
Wypowiedzenie OC – dlaczego nie warto się spóźnić?
Standardowa umowa OC zawierana jest na 12 miesięcy, choć w niektórych sytuacjach dozwolony jest również krótszy okres. Zgodnie z prawem, jeżeli nie poinformujesz ubezpieczyciela, że nie chcesz przedłużać umowy, i tak zostanie to zrobione bez twojego udziału. Ochrona z tytułu OC musi być ciągła.
Takie działanie nie dopuszcza do sytuacji, w których kierowcy poruszają się po drogach bez ważnej polisy OC. Ma to na celu ochronę poszkodowanych, którzy w razie wypadku mogą szybko uzyskać wypłatę odszkodowania.
Jeden dzień spóźnienia i płacisz 840 zł kary
Jeżeli złożysz wypowiedzenie w obecnej firmie, to musisz we własnym zakresie zadbać o ubezpieczenie na kolejne 12 miesięcy. Jazda, a nawet stanie na parkingu bez ważnego OC grozi karą, która w 2018 roku wynosiła od 840zł (brak polisy do 3 dni) do 4200 zł (brak polisy powyżej 14 dni). Nie wspominając już o kosztach, które poniesiesz, gdy spowodujesz szkodę.
Pamiętaj o terminach! Przykładowo: jeśli umowa kończy się 12 września, to najpóźniej możesz ją wypowiedzieć 11 września.