Wykresy giełdowe – podstawowe narzędzia analityczne tradera

Dla każdego inwestora wykresy giełdowe stanowią główne narzędzia do podejmowania decyzji o transakcjach. To właśnie dzięki nim można obserwować zmianę ceny danego waloru w określonym interwale czasowym, a także przeprowadzić analizę techniczną, której celem jest prognoza przyszłych ruchów cen na podstawie danych historycznych. Umiejętność czytania wykresów jest niezbędna do gry na giełdzie, dlatego początkujący inwestorzy swoją przygodę z tradingiem powinni zacząć od zdobycia przynajmniej podstawowej wiedzy na ten temat.

Do czego służą wykresy giełdowe?

Bez względu na to, czy planujemy inwestować w akcje spółek, waluty, surowce, indeksy, czy kryptowaluty, bez znajomości zasad działania wykresów będzie nam bardzo trudno zawierać transakcje. Choćby dlatego, że występują one na wszystkich popularnych platformach inwestycyjnych, a na wielu z nich służą nawet do bezpośredniego otwierania i zamykania zleceń.

W zależności od rodzaju wykresy pozwalają inwestorom uzyskać wiele cennych informacji takich jak:

– zmiany cen danego waloru (np. akcji) w różnych przedziałach czasowych,

– ceny otwarcia i zamknięcia dla danego okresu,

– ceny minimalne i maksymalne w danym interwale.

Powyższe informacje pomagają inwestorom rozpoznać trend na danym walorze – jeśli jest wzrostowy, można podjąć decyzję o zajęciu pozycji długiej (czyli zakupu danego waloru), jeśli spadkowy – pozycji krótkiej (sprzedaży), a jeżeli występuje tzw. trend boczny – wstrzymać się od składania zleceń.

Możliwość identyfikacji korzystnego momentu wejścia na rynek bądź wyjścia z niego to najważniejsza funkcja wykresu giełdowego. Doświadczeni inwestorzy wykorzystują go jednak do bardziej zaawansowanych badań – tzw. analiza techniczna pozwala im bowiem zidentyfikować powtarzalne formacje na wykresie. To właśnie one umożliwiają dość dokładnie przewidzieć zachowania inwestorów w kolejnych przedziałach czasowych, a więc także określić potencjalne zmiany cen.

Rodzaje wykresów giełdowych

Biorąc pod uwagę funkcjonalność i znaczenie wykresów, warto swoją edukację giełdową rozpocząć od ich dokładnego poznania. Osoby, które do tej pory nie miały w ogóle do czynienia z tematyką rynków finansowych, powinny w tym celu sięgnąć po odpowiednie materiały. Zagadnienia te świetnie opisane są w Internecie – na wielu stronach można znaleźć na ich temat informacje przedstawione prostym i zrozumiałym językiem z myślą o początkujących inwestorach. Przykładowo, rodzaje wykresów giełdowych oraz proste wyjaśnienie, jak z nich korzystać, znaleźć można tutaj. Autor strony to autentyczny inwestor, który dzieli się swoimi doświadczeniami, by pomóc początkującym traderom stawiać pierwsze kroki na giełdzie. Na jego stronie wyczytamy więc, że na rynkach finansowych popularne są 3 rodzaje wykresów:

– wykres liniowy,

– wykres słupkowy,

– wykres świecowy (tzw. świece japońskie).

Jak wyglądają powyższe wykresy, można sobie obejrzeć na wymienionej wyżej stronie. Najprostszym z nich jest wykres liniowy, który przedstawia zmiany cen w określonym czasie, najczęściej według cen zamknięcia. Dużo więcej informacji można wyczytać z wykresów słupkowych i świecowych: zmiany cen w danym interwale, ceny otwarcia i zamknięcia, a także ceny minimalne oraz maksymalne.

Dla początkujących inwestorów polecany jest wykres prezentujący świece japońskie, ponieważ łatwo z nich odczytać wzrost lub spadek ceny. Mówi o tym kolor danej świecy – jeśli jej korpus ma kolor zielony bądź biały, oznacza cenę rosnącą, natomiast spadki zaznaczone są świecami w kolorze czerwonym lub czarnym. Warto także poczytać, co oznaczają poszczególne kształty świec i długość ich knota, ponieważ pozwalają one odczytać np. poziomy wsparcia i oporu, siłę trendu, czy też zapowiedź jego zmiany (odwrócenia).

Warto zwrócić uwagę na interwały czasowe, w jakich może być prezentowana zmiana ceny waloru na wykresie. Do najczęściej stosowanych należą:

– minutowy,

– godzinowy,

– dzienny,

– tygodniowy,

– miesięczny,

– roczny.

Inwestując w akcje w średnim lub dłuższym terminie, wystarczy korzystać z wykresów dziennych i miesięcznych, ale zawierając transakcje na rynku Forex, warto obserwować niższe interwały. Ciekawym rodzajem wykresu jest wykres tickowy – wykorzystują go najczęściej traderzy dokonujący bardzo szybkich transakcji na najkrótszych interwałach (tzw. scalping), ponieważ pokazuje on każdą, pojedynczą zmianę cen Ask i Bid.

Jeśli już zdobędziemy wiedzę, czym są wykresy giełdowe i nauczymy się korzystać z poszczególnych ich rodzajów, warto spróbować powoli zapoznawać się z metodami analizy technicznej. Jest to nieco bardziej skomplikowane zagadnienie, którego jednak każdy może się nauczyć. Wystarczy w tym celu skorzystać z dobrych źródeł informacji przeznaczonych dla początkujących traderów. Na wielu blogach i stronach doświadczonych inwestorów można znaleźć przewodniki po wykresach i najbardziej przydatnych narzędziach analitycznych. Są one napisane dużo prostszym językiem niż książkowe podręczniki do gry na giełdzie. Bez trudu mogą je więc zrozumieć nawet osoby, które dotychczas nie miały do czynienia z fachowym słownictwem ekonomicznym i finansowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here