Wartości odżywcze kasz – co zawierają: kasza manna jęczmienna?To temat, który niewątpliwie zainteresuje określoną grupę osób. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ coraz więcej ludzi przywiązuje wagę do tego, co je. Wszak nie bez powodu mówi się, że jesteśmy tym, co jemy. I bardzo dobrze, że próbujemy zdrowo się odżywiać, ponieważ odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa naszego zdrowia. Do tego jeszcze warto dodać aktywność fizyczną.
Tak naprawdę nie jest aż tak wielką filozofią to, żeby rzeczywiście przestawić się na odpowiednie żywienie, bo na naszym rynku dostępnych jest już coraz więcej produktów najwyższej jakości. Co prawda, za takie rzeczy trzeba swoje zapłacić, ale przecież nie można oszczędzać na zdrowiu. Już Jan Kochanowski przed wiekami przekonywał sobie współczesnych, że „nic nad zdrowie ani lepszego, ani droższego”, a przecież od tamtych czasów nic w tej materii się nie zmieniło.
Wróćmy jednak do zasadniczego tematu niniejszego artykułu, bo wszak miała być w nim mowa o tym, jakie są wartości odżywcze kasz – co zawierają: kasza manna jęczmienna. Otóż, wszystkie kasze zawierają przede wszystkim cenne minerały, witaminy i błonnik. Są też bogatym źródłem skrobi. Są to witaminy z grupy B: B1 (tiamina), B2, PP, B6, kwas foliowy i witamina E. Sporo jest również w nich składników mineralnych: potas, żelazo, magnez, wapń, miedź, cynk, mangan i krzem. To zdecydowanie ich cechy wspólne. I jeszcze jedna uwaga, a mianowicie, im ziarno, z którego powstaje kasza, jest mniej oczyszczone, tym kasza zawiera więcej cennych składników odżywczych.
Kasze mogą jeść osoby, które cierpią na nadciśnienie tętnicze, na choroby serca, osoby zagrożone anemią, diabetycy, dzieci, osoby starsze.
Warto też na koniec wspomnieć, z jakich ziaren powstają poszczególne rodzaje kasz. I tak, z jęczmienia produkuje się kaszę perłową oraz pęczak, z prosa – kaszę jaglaną, z kukurydzy- kaszę kukurydzianą, z gryki – gryczaną i krakowską, natomiast z pszenicy wytwarza się mannę oraz kuskus. To tak na marginesie, ale warto takową wiedzę posiadać.

abc-augustow.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here