Elektryczne wózki widłowe znajdują zastosowanie przede wszystkim w transporcie wewnętrznym. Wykorzystuje się je do załadunku i rozładunku towarów, a także do przewożenia palet w magazynach, halach produkcyjnych i sklepach wielkopowierzchniowych. Elektryczne wózki widłowe napędzane są baterią akumulatorową, która pozwala na ośmiogodzinną pracę.

Ze względu na typ zastosowanego napędu w wózkach widłowych wyróżnia się: widlaki spalinowe, gazowe i elektryczne. Zarówno wózki spalinowe, jak i gazowe są przeznaczone do pracy na przestrzeniach otwartych, ponieważ emitują szkodliwe spaliny, a także generują wysoki poziom hałasu.

Zalety elektrycznych wózków widłowych

Elektryczne wózki widłowe napędzane są akumulatorem, dzięki czemu nie emitują szkodliwych spalin. W przeciwieństwie do widlaków spalinowych i gazowych praca z nimi nie jest hałaśliwa, co sprawia, że tego typu sprzęt doskonale sprawdza się w transporcie wewnętrznym. Na rynku dostępnych jest wiele elektrycznych wózków widłowych, które różnią się w głównej mierze zastosowaną technologią. Zaleca się wybierać nowoczesny sprzęt wyposażony w specjalny wyświetlacz, który pozwala na kontrolę zużywanej energii. Poza tym firma Still posiada w swojej ofercie wózki widłowe, pozwalające na dostosowanie programu do trybu pracy, a także na indywidualne ustawienie prędkości, przyśpieszenia i hamowania wózka. Wśród podstawowych zalet elektrycznych wózków widłowych można wymienić:

  • wydajność, która uzależniona jest przede wszystkim od wyboru mocy widlaka,
  • możliwość precyzyjnej pracy (dostosowanie programu do trybu pracy wózka widłowego),
  • intuicyjne sterowanie widlakiem,
  • ergonomiczność, pozwalająca na maksymalne wykorzystanie miejsca na wózku,
  • kompaktowość, która umożliwia pracę nawet w wąskich korytarzach,
  • bezpieczeństwo, które zapewnia brak emisji szkodliwych spalin,
  • niskie koszty eksploatacji (w porównaniu do typów wózków widłowych),
  • proekologiczność.

Wady elektrycznych wózków widłowych

Podstawową wadą elektrycznych widlaków jest ich cena, która waha się od kilku do kilkunastu tysięcy zł. Ta rozpiętość cenowa uzależniona jest w głównej mierze od mocy wózka, a także zastosowanych technologii. Przedsiębiorcy, których nie stać na zakup nowego wózka widłowego mogą pomyśleć o zakupie używanego widlaka lub o jego wynajmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here