W skrócie o ciśnieniu.

Fizyka dla wielu nadal jest zagadką, jednak jej podstawowe zagadnienia wiążą się z życiem codziennym. Często zastanawiamy się nad niektórymi z nich. Czasami nawet nasze dzieci zadają nam pytania, na które nie potrafimy odpowiedzieć. Jak działa słońce? Dlaczego niebo jest niebieskie? Co to jest ciśnienie? I to właśnie tym ostatnim, zajmiemy się dzisiaj.
Ciśnienie to zagadnienie proste, ale ciężkie do wytłumaczenia. Zwykle kojarzymy je z ciśnieniem krwi, wody lub z ciśnieniem atmosferycznym. Zacznijmy od ogólnego wyjaśnienia tego pojęcia. W fizyce określamy to jako pewną siłę prostopadłą do powierzchni i dzielimy to przez powierzchnię, na którą ta siła pada. Tą wartość nazywamy właśnie ciśnieniem i podajemy ją zazwyczaj w barach lub Paskalach.
Wyobraźmy sobie teraz, że stoimy na polu. Odmierzmy sobie kwadrat na ziemi. Teraz wyobraźmy sobie, że na ten kwadrat naciska bardzo wysoki słup powietrza. Właśnie tym nazywamy ciśnienie atmosferyczne. Powietrze jest gęstsze na dole i rzadsze na górze tego słupa. Dlatego też w górach mamy styczność z niższym ciśnieniem nić na nizinach.
A czym jest ciśnienie krwi, nazywane często także tętniczym? Jest to siła z jaką krew naciska na ścianki naczyń. Jest to zależne między innymi od pracy serca, dlatego też prawidłowe ciśnienie powinno być dla nas ważne.
Pamiętajmy również, że ciśnienie atmosferyczne może wpływać na nasze samopoczucie i zdrowie. Gwałtowne zmiany, czyli takie powyżej 8 hPa, wpływają chociażby na ból głowy. Dlatego warto śledzić swoje ciśnienie tętnicze oraz ciśnienie atmosferyczne, aby być świadomym, dlaczego akurat dzisiaj boli nas głowa.

ladychwila.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here