Portal internetowy powinien być przede wszystkim prosty w obsłudze i bardzo przejrzysty. Codzienna praktyka pokazuje, że niekoniecznie wszyscy o tym pamiętają. Zniechęcić użytkownika naprawdę łatwo, trudniej go ponownie przyciągnąć, tym bardziej że konkurencja nie śpi. Dlatego tak istotne jest, aby tworzenie portali internetowych zlecać doświadczonym fachowcom.

Jakie elementy decydują o tym, że portal jest atrakcyjny?

Z jednej strony istotna będzie treść. Użytkownicy zaglądają na dany serwis z określonego powodu, kiedy szukają odpowiedzi na jakieś pytanie. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że nawet najciekawsza i najbardziej dopasowana do potrzeb internauty treść musi zostać zaprezentowana w odpowiedni sposób. Na pewno nikt nie ma czasu ani chęci na długie czekanie, aż strona załaduje się. Odstraszająco działa również niejasny układ stron bądź kiepska nawigacja. Zadbanie o kwestie funkcjonalności wydają się podstawowe. Tylko sprawnie działający portal będzie dobrą wizytówką firmy w sieci.

Projektowanie portali internetowych wymaga zwrócenia uwagi na rozmaite aspekty. Niezwykle ważny okazuje się wysmakowany i estetyczny wygląd. Konieczne jest zachowanie właściwych proporcji pomiędzy elementami tekstowymi, graficznymi i multimedialnymi, aby zagwarantować przejrzysty układ. Portal internetowy powinien wyróżniać się i łatwo zapadać w pamięć, jednak zawsze należy zachować umiar. Niekiedy oryginalne projekty graficzne prezentują się ciekawie, ale zarazem utrudniają w znacznym stopniu korzystanie z serwisu.

Portale internetowe muszą też być stabilne i dostosowane do potrzeb ogromnej ilości użytkowników. Tutaj niezbędna będzie zgodność z najnowszymi standardami, w tym stworzenie wersji mobilnych oraz zastosowanie standardów ułatwiających korzystanie z portalu osobom niepełnosprawnym.

Jednocześnie nie można pomijać kwestii optymalizacji, wymogów marketingu internetowego i sprawnego zarządzania procesami biznesowymi. Poprzez portal internetowy realizuje się przecież określone cele, więc jego konstrukcja powinna wyraźnie wspierać działania marketingowe. Może temu służyć wzbogacenie portalu o innowacyjne rozwiązania E-commerce, a także narzędzia ułatwiające efektywne zarządzanie treściami.

Tworzenie funkcjonalnych i estetycznych portali internetowych na pewno nie jest zadaniem prostym, więc warto zlecać realizację projektu osobom z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here