Tysiące maturzystów co roku staje przed koniecznością wyboru kierunku studiów. Wybór nie jest jednak prosty – setki dostępnych kierunków i uczelni sprawiają, iż właściwy wybór bardzo często jest utrudniony. Warto również zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Należy sprawdzić na jakich specjalistów jest największe zapotrzebowanie, a jakimi rynek jest już przesycony. Bardzo często ukończenie takich studiów wiąże się z wielkim wysiłkiem, gdyż materiał omawiany w ciągu tych kilku lat wymaga systematycznej nauki, jednak jak widać po rynku zatrudnienia, ta ciężka praca się opłaca.
Jakie kierunki studiów dla kogo
W przypadku osób posiadających zdolności do przyswajania nauk ścisłych, jak najbardziej polecane są kierunki proponowane przez politechniki oraz wydziały chemii i informatyki przy uczelniach wyższych. Przy wyborze uczelni warto sprawdzić rankingi, poszukać informacji w internecie, dowiedzieć się, co uczelnia oferuje oprócz minimum programowego.
Przyszłościowe kierunki studiów
1. Studia medyczne- medycyna, stomatologia, farmacja, fizjoterapia, dietetyka, analityka medyczna, ratownictwo medyczne, neurobiologia i kosmetologia.
2. Studia ekonomiczne- specjalista od kadr, specjalista w dziale rachunkowości, menadżer marketingu, project manager, analityk biznesowy, księgowy, doradca finansowy i inwestycyjny oraz pracownik działu finansowego
3. Studia techniczne- mechanika, architektura, elektronika, elektrotechnika, nanotechnologia czy telekomunikacja
Studia dzienne, wieczorowe, czy zaoczne
Studia dzienne na uczelniach państwowych są wciąż najbardziej popularne. Ich największą zaletą jest fakt, że są bezpłatne. Tacy studenci są często niezależni finansowo, a ilość ćwiczeń i wykładów na uczelni jest nieporównywalnie większa, niż na studiach niestacjonarnych.
studia w trybie zaocznym- Plusem studiów zaocznych jest to, że zajęcia odbywają się zazwyczaj co drugi weekend i bez większego problemu można pogodzić je z pracą.
studia wieczorowe- Na wielu uczelniach zajęcia odbywają się w przeciągu całego dnia, za to tylko 2 lub 3 razy w tygodniu. Od studiów dziennych różni je ilość godzin zajęć, oraz fakt, że trzeba za nie płacić, niekiedy tyle, co za studia zaoczne.
Przykładowe kierunki studiów
1. ochrona dóbr kultury- trzeba kochać historię i historię sztuki, dostrzegać rzeczy cenne wokół siebie
2. agrochemia- dają szansę na specjalizację praktycznie od pierwszego roku i zdobycie wiedzy oraz umiejętności unikatowych na rynku.
3. chemia kosmetyczna- zapotrzebowanie na fachowców – już nie „zwykłych” chemików, ale specjalistów od chemii kosmetycznej, zdolnych tworzyć nowe produkty i oceniać te już istniejące.
4. Energetyka- polski sektor energetyczny wymaga gruntownej modernizacji – zarówno jego infrastruktura, jak i kadry. Dobrze wykształconych energetyków rynek pracy przyjmie z otwartymi ramionami.
5. Politologia- to kierunek łączący wiedzę i umiejętności z zakresu prawa, historii, socjologii i psychologii społecznej. Mają go w swojej ofercie praktycznie wszystkie uniwersytety, można wybierać wśród wielu interesujących specjalności.