Codziennie spotykamy nowych ludzi i zawsze wywieramy na nich jakieś wrażenie. Aby było pozytywne trzeba wiedzieć jak skutecznie kreować własny wizerunek.
Autoprezentacja to kontrola sposobu, w jaki prezentujemy się innym ludziom. Decyduje o niej nasz wygląd, ton głosu, mimika twarzy oraz gesty. Jest ona bardzo ważna podczas kontaktów zawodowych czy rozmów kwalifikacyjnych.
Podczas kontaktu z drugim człowiekiem, najważniejsze jest kilka pierwszych minut, które decydują o tym, jakie zdanie wyrobią sobie o nas inni. Podczas pierwszego spotkania dbajmy o to, aby przekaz werbalny i niewerbalny był spójny, a więc to, co mówimy musi pokrywać się z tym, w jaki sposób mówimy, czy jakich gestów używamy. Jeśli nastąpią zakłócenia między tymi przekazami, uznają nas za niewiarygodnego rozmówcę.
Mimika twarzy jest istotnym elementem autoprezentacji. Starajmy się pokazywać same pozytywne emocje oraz zwracać się twarzą do swojego rozmówcy, pokazując, że jesteśmy zainteresowani interakcją.
Istotnym elementem twarzy są oczy. Nasze spojrzenie powinno być skupione na drugiej osobie maksymalnie przez 60% czasu, aby jej nie krępować lecz jednocześnie sygnalizować chęć dalszego prowadzenia rozmowy. Nie zaszkodzi również szczery uśmiech.
Powyższe elementy autoprezentacji są niezwykle ważne w przypadku pierwszego kontaktu, a także podczas rozmów zawodowych czy rozmowy o pracę. Starajmy się zawsze wypadać wiarygodnie poprzez zachowanie równowagi między komunikacją werbalną i niewerbalną.

jobston.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here