Coraz więcej firm decyduje się na założenie własnego sklepu internetowego. Przedsiębiorstwa mają do wyboru dwie opcje – abonament SaaS oraz rozwiązanie Open Source. W dzisiejszym artykule porównujemy obie te metody oraz podpowiadamy, które rozwiązanie jest najlepsze.

Abonament SaaS – wady i zalety

Model SaaS polega na dzierżawie platformy sprzedażowej w formie usługi, którą opłaca się w formie abonamentu miesięcznego. Z reguły są to prywatne systemy, nad którymi czuwa zespół składający się od kilku do kilkunastu osób. SaaS to dobre rozwiązanie dla kogoś, kto w planach ma stworzenie małego sklepu internetowego i zakłada, że w przyszłości nie będzie mu potrzebny żaden rozwój w dodatkowe funkcjonalności.

Zalety SaaS

Do zalet tego rozwiązania należy przede wszystkim zaliczyć wsparcie techniczne. Pomimo małego zespołu administracyjnego można skontaktować się twórcami platformy dosłownie w każdej chwili, gdyż wsparcie techniczne dostępne jest 24 godziny na dobę.

Ciekawą opcją, która zdecydowanie działa na korzyść SaaS, jest możliwość darmowego przetestowania platformy. Z tego z pewnością skorzystają osoby, które jeszcze nie są do końca pewnie, że chcą założyć sklep internetowy.

Zazwyczaj systemy SaaS tworzone są z myślą o konkretnym celu, czyli w tym przypadku – otwarciu sklepu internetowego. Platformy dostosowane są tak, by nawet osoba początkująca poradziła sobie z obsługą skryptu i bezproblemowo mogła zacząć sprzedawać swoje produkty lub usługi.

Do zalet SaaS dodać można również bardzo niski koszt wdrożenia oraz ekspresowy start. Użytkownik rozlicza się z platformą na podstawie comiesięcznego abonamentu i już po opłacie pierwszego miesiąca może zacząć sprzedawać.

Wady SaaS

Niestety w parze z łatwością wdrożenia, obsługi oraz niskimi kosztami idzie bardzo mała funkcjonalność systemu. Zależnie od wybranego pakietu zostaną nam udostępnione dodatkowe funkcje, które mogą rozwinąć nasz sklep internetowy. Możemy także w tym celu wykorzystać płatne moduły. Jednakże pomimo możliwości wykupienia rozszerzeń SaaS nie dorównuje żadnemu systemowi Open Source.

Sprzedawca korzystając z modelu SaaS dostępne ma tylko konkretne możliwości, które określone są przez właściciela danej platformy. Jeżeli zechcemy skonfigurować dowolny element sklepu możemy napotkać się ze ślepą uliczką. W przypadku Open Source nie ma takiej możliwości i zmiany mogą zostać dokonane dosłownie w każdym miejscu.

Rozwiązanie Open Source – wady i zalety

Open Source to darmowe oprogramowanie, które możemy dostosować wedle własnych potrzeb. Sklep internetowy opierający się o oprogramowanie Open Source to rozwiązanie dla osób, które nie chcą martwić się o ograniczenia oraz brak możliwości rozwoju własnego sklepu online. Oprogramowanie pomimo tego, że jest darmowe, wymaga posiadania dużej wiedzy programistycznej w celu wdrożenia skryptu oraz jego dalszej administracji. Wybierając Open Source warto zdecydować się na skorzystanie z usług firmy zewnętrznej, specjalizującej się w wybranym systemie, np. Magento albo Drupal Commerce.

Zalety Open Source

Open Source w porównaniu do SaaS oferuje swoim użytkownikom jeszcze więcej możliwości. Pierwszą z zalet jest skalowalność. Wraz z rozwojem sklepu internetowego nie napotkamy żadnych przeszkód w celu poszerzania jego możliwości. W miarę wzrostu ilości produktów, klientów lub kategorii wystarczy dostosować odpowiednio system, by ten działał poprawnie i spełniał oczekiwania klientów.

Nad oprogramowaniem Open Source pracują grupy składające się z kilku tysięcy programistów, co w porównaniu do SaaS jest ogromną liczbą. Oznacza to, że niezależnie od tego jaki problem napotkamy to z pewnością jest ktoś, kto już to dawno rozwiązał i opisał jak należy w danym przypadku postępować.

Warto także wspomnieć o tym, że ilość dodatkowych darmowych oraz płatnych modułów w oprogramowaniu Open Source przeważa nad innymi rozwiązaniami. Dla przykładu Drupal Commerce liczy około 35-40 tysięcy dodatków, które wedle naszych potrzeb poszerzą możliwości sklepu internetowego.

Ogromną zaletą Open Source jest integracja z innymi systemami. Bez problemu możemy dołączyć do naszego sklepu dowolny system płatności, księgowości czy nawet dostawy produktu. Otwarty kod sprawia, że w naszym sklepie możemy zainstalować praktycznie każde rozwiązanie, które nam się spodoba.

Wady Open Source

Niestety nawet tak dobre oprogramowanie posiada swoje wady. Po pierwsze – wysokie koszty wdrożenia. Pomimo tego, iż systemy Open Source są darmowe to wymagają one chociażby dobrej wiedzy programistycznej, by zostały poprawie zainstalowane i administrowane. W większości przypadków zadanie to zleca się odpowiednim firmom. Drugą wadą jest wsparcie. W przypadku gdy sami zdecydowaliśmy się na instalację skryptu to wszelkich rozwiązań szukać będziemy musieli w internecie i na forach. Jeżeli zaś wszystko zleciliśmy firmie to nie mamy się o co martwić.

SaaS czy Open Source – co lepsze?

Sklep internetowy założyć możemy na dwa sposoby – abonament SaaS oraz rozwiązanie Open Source. Ta pierwsza metoda może okazać się dobra dla osób, które planują założyć małą platformę sprzedażową i niekoniecznie chcą rozbudowywać swój sklep. W innym przypadku zdecydowanie lepszą opcją jest oprogramowanie Open Source, które nie stawia żadnych ograniczeń przed administratorem i umożliwia rozbudowanie sklepu w dowolny sposób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here