Współczesny przedsiębiorca to nie tylko rzemieślnik, który wykonuje konkretne zawodowe zlecenia. Obecnie musi także chociaż trochę znać się na przepisach podatkowych i zasadach ekonomii. Wszystko po to, aby móc podejmować rozsądne decyzje w zakresie prowadzonej działalności. Jedną z kluczowych kwestii jest polityka w zakresie firmowych kosztów i wysokości podatku dochodowego. Świadomy przedsiębiorca wie, że może postępować zgodnie z przepisami prawa, ale jednocześnie optymalnie kształtować wysokość podatku. Pozwalają na to takie rozwiązania, jak: leasing lub opłaty abonamentowe
Samochód w leasingu
Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z leasingu samochodu firmowego. Nic dziwnego. Dzięki temu załoga firmy może korzystać z nowego, dobrze wyposażonego auta, którego zakup nie obciąża firmowego budżetu. Przedsiębiorstwo zwiększa dzięki temu swoją płynność finansową i nie musi rezygnować z pozostałych inwestycji. Raty leasingowe wlicza się w koszty uzyskania przychodów i możliwe jest dokonanie szybszej amortyzacji podatkowej. Poza tym wysokość rat można dopasować do możliwości finansowych swojej działalności. Leasing klasyczny polecany jest przede wszystkim tym osobom, które są zainteresowane korzystnym sfinansowaniem samochodu i jego wykupem po zakończeniu umowy.
Wśród najbardziej popularnych marek samochodowych w Polsce wymienić można: Volkswagena i Skodę. Pomoc przy ich zakupie oferuje Volkswagen Financial Service (VWFS). VWFS zapewnia finansowanie nowego, jak i używanego samochodu, jak również ich ubezpieczenia. Leasing samochodu odbywa się na przejrzystych warunkach. Przedsiębiorca bardzo dobrze wie, ile będą wynosiły miesięczne raty.
Z całą pewnością wart polecenia jest kalkulator rat leasingowych VWFS. Kupujący wybiera sobie auto, które spełnia jego oczekiwania, a następnie dobiera najkorzystniejszy pakiet finansowania. Na wysokość raty wpływ mają takie parametry, jak: długość okresu finansowania, wysokość opłaty wstępnej oraz roczny limit kilometrów.
Maszyny i urządzenia w firmie
Warto wiedzieć, że ratami leasingowymi może być także objęty zakup innych maszyn i urządzeń potrzebnych do prowadzenia działalności. Mowa tutaj chociażby o maszynach produkcyjnych, środkach transportu wewnętrznego, maszynach biurowych.
W obecnych czasach trudno znaleźć firmę, w której niepotrzebna jest dobrej jakości drukarka z funkcją ksera i skanera. Dlatego coraz bardziej popularne jest korzystanie z usługi leasingu takiego urządzenia. Przedsiębiorca płaci abonament, którego wysokość uzależniona jest od ilości wykonanych operacji. Dużym atutem takiego rozwiązania jest brak konieczności interesowania się przeglądami i utylizacją urządzenia.
Abonament za telefon
Jednym z pierwszych rozwiązań abonamentowych w polskich przedsiębiorstwach były telefony służbowe. I to zarówno te stacjonarne, jak i komórkowe. Obecnie większość przedsiębiorców decyduje się na zakup pracownikom smartfonów na abonament.
Posiadanie smartfonu przez pracownika pozwala na jego większą dyspozycyjność i dostępność. Duże znaczenie mają także atrakcyjne cenowo rozwiązania oferowane przez firmy telekomunikacyjne. Dla przedsiębiorców dostępne są specjalne oferty (np. nielimitowane rozmowy) oraz niższe ceny urządzeń (np. smartfon za 1 zł).