Polska to jeden z najważniejszych krajów w obszarze środkowo-wschodniej Europy. Rozwój przemysłu, usług, turystyki i szybki wzrost miejsc pracy przekłada się tutaj bezpośrednio między innymi na potrzebę tworzenia nowych powierzchni biurowych. Ich budowa z kolei pociąga za sobą dwie możliwości: wynajem albo kupno. Zastanówmy się, jak dokładnie wygląda rynek biur w trzech najważniejszych po stolicy ośrodkach w Polsce i dlaczego warto właśnie tam wynająć biuro.
Rynek biurowy w Krakowie
Kraków jest drugim co do wielkości miastem Polski i najważniejszym ośrodkiem biurowym południowego regionu naszego kraju. Podobnie jak Warszawa prezentuje się jako miejsce prestiżowe i nowoczesne, co przekłada się na ogromne zainteresowanie powierzchniami biurowymi właśnie w tym mieście. Najlepiej świadczą o tym dane statystyczne.
Zgodnie z nimi w stolicy Małopolski jest w budowie obecnie ponad 227 000 m2 powierzchni biurowej. Warto przy tym zauważyć, że w 2019 roku aktywność najemców osiągnęła najwyższy w historii pułap aż 267 000 m2. Było to związane między innymi z przedłużeniem istniejących już umów oraz zawiązaniem nowych, między innymi przez Motorola Solutions Systems czy UBS.
Rynek biurowy w Krakowie rozwija się tak prężenie i miejsce to jest tak pożądane, iż jeszcze do 2016 roku stolica Małopolski mogła poszczycić się najniższą liczbą pustostanów, plasującą się na poziomie zaledwie 5-6% całkowitej powierzchni. W związku z ostatnimi zmianami i wzrostem podaży współczynnik ten wzrósł jednak do nieco ponad 10%. W ostatnich latach nieznacznie wzrosły także ceny najmu.
Pragnąc wynająć dla siebie biuro w Krakowie, warto pamiętać o tych wskaźnikach. Jest to czas, w którym odpowiednia powierzchnia będzie łatwo dostępna za wciąż przystępną cenę. Co więcej, zainteresowanie dużych korporacji i małych firm tym miastem najlepiej świadczy o tym, iż warto zdecydować się wynajem biura właśnie tutaj. Bez wątpienia zaowocuje to ciekawymi znajomościami i nowymi kontrahentami, a w konsekwencji – rozwojem firmy.
Rynek biurowy we Wrocławiu
Wrocław szczyci się tym, iż znajduje się w jednym z najładniejszych i najcieplejszych zakątków południowo-zachodniej Polski. Biura do wynajęcia w tym mieście są szczególnie pożądane także ze względu na bliskość niemieckiej granicy, a co za tym idzie, możliwość łatwego nawiązania współpracy z naszymi zachodnimi sąsiadami. Wrocławscy deweloperzy kuszą także atrakcyjnymi cenami i warunkami umów, zwłaszcza zawieranymi na zasadach przednajmu.
Potwierdzeniem tej teorii są dane statystyczne, które podają, iż w 2019 roku na wrocławski rynek trafiło 147 000 m2 powierzchni biurowej, a kolejne 135 000 m2 jest w budowie. Wrocław to między innymi królestwo dużych korporacji bankowych oraz telekomunikacyjnych, takich jak IBM, Nokia Solutions Network czy Credit Agricole i Santander. Bez wątpienia to idealne miejsce do rozwoju własnego biura, zwłaszcza obecnie, gdy podaż pustych lokali jest stosunkowo duża. Przewiduje się, iż współczynnik pustostanów wkrótce jednak spadnie, a ceny mogą wzrosnąć, co oznacza, iż wynajęcie tu biura będzie trudniejsze niż obecnie.
Rynek biurowy w Poznaniu
W zachodnim regionie nie mogło zabraknąć także poznańskiego rynku nieruchomości biurowych. Jest to piąty co do wielkości ośrodek biurowy w Polsce, który – choć ma nieco niższą podaż niż pozostałe miasta – charakteryzuje się wyjątkowo atrakcyjną lokalizacją i dynamicznym rozwojem. Jest miastem doskonale skomunikowanym zarówno ze wszystkimi ważnymi miastami w Polsce, jak i z miastami niemieckimi, co podwyższa jego atrakcyjność. Dynamika tutejszego rynku sprawia, iż niedługo może stać się jeszcze bardziej pożądaną lokalizacją.
Warto przy tym pamiętać, iż w Poznaniu dominują nowoczesne usługi biznesowe, między innymi znalazły tam swoje siedziby MAN Accounting Center czy GSK Services. To atrakcyjne miejsce dla każdego, kto pragnie zlokalizować swoje biuro w atrakcyjnej lokalizacji i otoczeniu nowoczesnych korporacji.