Rękawice ochronne mają za zadanie chronić dłonie pracownika przed szkodliwym działaniem różnych czynników lub też są stosowane w przypadku konieczności zachowania higieny/sterylności. Obecnie stosuje się je także do ochrony przed wirusem. Wybór konkretnego rodzaju zależy od specyfiki wykonywanej pracy. Z kolei przed wirusem najlepiej chroni używanie tych jednorazowych.
Rękawice ochronne zabezpieczają dłonie pracownika przed różnymi zagrożeniami występującymi w miejscu pracy (np. brudem, kurzem, chemią gospodarczą czy też środkami chemicznymi). Używa się ich także dla zachowania wymogów higienicznych – w branży gastronomicznej czy w przemyśle oraz ochrony rzeczy przed kontaktem ze skórą. Mają naprawdę wiele zastosowań. Nie należy ich mylić z rękawicami roboczymi, które stosuje się do wykonywania prac, podczas których może dojść do uszkodzeń mechanicznych skóry dłoni.
Rękawice ochronne mają chronić przed czynnikami: chemicznymi, biologicznymi, mechanicznymi, termicznymi. Wyróżnia się także rękawice elektroizolacyjne, antywibracyjne oraz do stosowania w atmosferze zagrożonej wybuchem. Ze względu na konstrukcję dzieli się je na: jednopalcowe, trzypalcowe, pięciopalcowe, o skróconych palcach oraz bezpalcowe. Do ochrony przed zakażeniem stosuje się rękawice jednorazowe.
Rękawiczki jako środek ochrony przed zakażeniem
W dobie koronawirusa pracodawcy mają obowiązek zapewnienia pracownikom rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji rąk. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy mają oni kontakt z pieniędzmi i innymi rzeczami przekazywanymi przez inne osoby. Ma to skutkować ograniczeniem rozprzestrzeniania się wirusa i przenoszenia na go na siebie. Rękawiczki jednorazowe chronią przed kontaktem z wirusem pod warunkiem, że są prawidłowo używane. Powinno się z nich korzystać rzeczywiście jednorazowo, a więc nie zakładać ich ponownie. Poza tym nie można w nich dotykać twarzy.
Rodzaje rękawic ochronnych
Wśród rękawic ochronnych oferowanych przez firmę RAJA znaleźć można:
- rękawiczki jednorazowe
Obecnie służą głównie do ochrony przed kontaktem z wirusem. Mają jednak także inne zastosowania – w gastronomii, przemyśle, pracach porządkowych, w placówkach medycznych. W tej kategorii wyróżnić można rękawiczki: nitrylowe bezpudrowe zapewniające czułość dotykową, winylowe pudrowane i bezpudrowe oraz lateksowe pudrowane i bezpudrowe.
- rękawiczki bawełniane
Chronią przed zabrudzeniami oraz zapobiegają zostawianiu śladów na powierzchniach produktów i materiałów. Nadają się do prac o małej trudności. Są wyposażone w praktyczny ściągacz, dzięki czemu świetnie przylegają do dłoni. Poza tym można je zakładać pod inne rękawice w celu wzmocnienia warstwy ochronnej.
- rękawice magazynowe
Ten rodzaj rękawic pozwala na komfortowe chwytanie przedmiotów. Dostępne są dwie wersje – nakrapiane jedno- lub dwustronnie. Strona nakrapiana jest antypoślizgowa, dzięki czemu przedmioty nie wysuwają się z ręki i gwarantują idealną chwytność. Posiadają ściągacz w nadgarstku.
- rękawice robocze
Rękawice te są specjalnie wzmocnione na dłoniach, kciukach i palcach wskazujących. Wzmocnienie to wykonane jest ze skóry bydlęcej. Tył i mankiet są wykonane z dzianiny. Mają elastyczny ściągacz. Cechuje je bardzo dobra odporność. Są również antypoślizgowe. Występują w wersji ocieplonej flanelą – skutecznie chronią przed zimnem. Są odporne na przetarcia i przebicia.
- rękawice antyprzecięciowe
Są wzmocnione wysokiej jakości włóknem polietylenowym. Chronią przed poślizgiem i gwarantują dużą precyzję pracy. Mają wygodne i elastyczne mankiety. Nie mają szwów ani powłoki. Są idealne do obsługi urządzeń o ostrych krawędziach w suchym środowisku.
- rękawice powlekane poliuretanem
Ten rodzaj rękawic służy do wykonywania prac wymagających dużej zręczności i chwytności. Gwarantują świetną czułość dotykową, gdyż są bardzo cienkie i doskonale przylegają do dłoni. Są też antypoślizgowe – ich wewnętrzna strona jest powleczona poliuretanem. Strona zewnętrzna przepuszcza powietrze. Są odporne na ścieranie i przedarcie.
Szeroki wybór rękawic ochronnych do różnych zastosowań, w tym jednorazowych, można znaleźć na stronie: https://www.rajapack.pl/higiena-catering/rekawice-ochronne_C2060.html.
Artykuł sponsorowany.