Panuje powszechnie opinia, że Polacy nie czytają. Patrząc na to, jak wiele antykwariatów działa już w najmniejszych polskich miastach, można mieć na ten temat zupełnie inne zdanie. Czy prowadzenie antykwariatu można dziś nazwać dochodowym biznesem? Wszystko zależy od tego, kto konkretnie się tym zajmuje i o udostępnianie jakiej literatury dba. W antykwariatach znajdziemy książki używane z różnych działów. Przy odpowiedniej ekspozycji większość publikacji może znaleźć nabywców. Prowadzący antykwariaty narzekają głównie na wysokie koszty wynajmowania lokalu. Na tego typu bolączki wielu pasjonatów książek znalazło rozwiązanie. Po prostu decydują się na to, aby antykwariat powstał w ich prywatnych mieszkaniach. Dzięki temu nie muszą dokonywać opłat za czynsz, a wszystkie pieniądze, które uzyskują ze sprzedaży swoich własnych lub oddanych, używanych książek – trafiają wyłącznie do ich kieszeni. Oczywiście, nie wliczając opłat ZUS, w przypadku zarejestrowanej działalności gospodarczej.
Co najlepiej sprzedaje się w antykwariatach?
Największe wzięcie mają oczywiście rzadko dostępne tytuły, których oficjalny nakład się wyczerpał. Mając w swoich zasobach prawdziwe „białe kruki” z dziedziny literatury, właściciel antykwariatu musi mieć świadomość tego, że warto czasami podwyższyć cenę trudno dostępnych woluminów, by dzięki temu zarobić trochę więcej. Pasjonaci rozglądają się najbardziej za tym, czego nie można już znaleźć w sieciowych księgarniach oraz sklepach internetowych z książkami. Kolejnymi cennymi produktami przeznaczonymi na sprzedaż w antykwariatach mogą być pamiątkowe, zabytkowe plakaty, reklamujące dawne imprezy. Dla kolekcjonerów mają one ogromną wartość. Plakaty ze starych festiwali, teatralne oraz filmowe – to prawdziwa żyłka złota. Dla pasjonatów posiadanie tego wszystkiego w swojej prywatnej kolekcji jest marzeniem życia! Są w stanie targować się o każdą cenę.
Książki, plakaty i płyty
Obok książek oraz plakatów z pewnością w antykwariacie odnajdą się także płyty winylowe. Właśnie odczuwany jest ich renesans. Wiele firm z powrotem rozpoczęło produkcję gramofonów na szeroką skalę, także płyt winylowych nie warto wyrzucać już na śmietnik, choćby nie wiadomo jak bardzo były zużyte i podniszczone. Z antykwariatów najczęściej korzystają ludzie w średnim wieku, po trzydziestym roku życia oraz starsi i to do nich kieruje się zazwyczaj ofertę. Zróżnicowana oferta literatury, muzyki czy sztuki użytkowej zawsze działać będzie na korzyść miejsca. Dodatkową zaletą okazać się może także możliwość wypicia na miejscu ciepłej kawy lub herbaty.

flashbook.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here