Producent przenośników taśmowych

0
1903

Przenośniki taśmowe to urządzenia transportowe, które mają charakter ciągły. Służą one przede wszystkim do transportu drobnych elementów lub materiałów sypkich, ale doskonale sprawdzą się również w przypadku innych komponentów. Znajdują zastosowanie w wielu miejscach, np. w magazynach, kopaniach, na liniach produkcyjnych lub placach budowy.

Podstawy konstrukcji przenośnika taśmowego

Większość z nich jest napędzana silnikami elektrycznymi z przekładią lub elektrobębnami za pomocą lin albo łańcuchów. Najprostsza, najczęściej spotykana konstrukcji przenośnika składa się z taśmy przenośnikowej, która połączona jest w pętlę. Taśma ta opiera się na rolkach (krążnikach), które napędzane są bębnami napędowymi. Do napinania taśmy mogą służyć następujące urządzenia, różniące się stopniem skomplikowania – śruba rzymska, napinacz sprężynowy, napinacz nadążny, napinacz grawitacyjny, napinacz hydrauliczny oraz napinacz pneumatyczny. Jeśli taśma ma służyć do przenoszenia produktów lepkich lub półpłynnych (szlam, błoto) to można wyposażyć je w urządzenia czyszczące. Przenośniki mogą być wyposażone w możliwość zmiany kierunku transportu (rewers).

Przydatne modyfikacje

Jeśli zachodzi konieczność transportu materiału pod dużym kątem często stosuje się specjalne zabieraki – poprzeczki, które tenże transport ułatwiają. Aby trasa przenośnika mogła biec łukiem wykorzystuje się natomiast rozwiązanie gdzie taśma jest zwijana w rurę (mniej więcej w środkowej części trasy). Chroni to również materiał przed czynnikami zewnętrznymi. Przenośnik może być wyposażony w wykrywacz metali, wagę oraz różnego rodzaju sygnalizatory informujące o zerwaniu taśmy, przeciążeniu etc.

Rozładunek przenośników taśmowych

Rozładunku przenośnika może dokonać na kilka sposobów. Rozładunek może nastąpić bezpośrednio z bębna napędowego lub z bębna zwrotnego. Można też dokonywać go w dowolnym miejscu. Wykorzystuje się do tego zrzutnie. Zrzutnie mogą być stałe, lub mieć formę mobilnego wózka zrzutowego.

Materiały stosowane w konstrukcji przenośników taśmowych

Do wykonania taśmy można wykorzystać różne tworzywa. Najczęściej stosowane są gumy oraz silikony, ewentualnie inne rodzaje elastycznych tworzyw sztucznych. Innym rozwiązaniem jest taśma bawełniana wzmocniona drutem oraz taśma wykonana ze stalowej siatki. To drugie rozwiązanie często stosowane jest w przenośnikach stosowanych w liniach technologiczny, gdzie przenośnik przechodzi przez piec czy myjkę. W przemyśle odlewniczym, do transportu odlewów, stosuje się przenośniki z taśmą stalową.

Konstrukcję nośną przenośnika może wykonać z aluminium, stali węglowej malowanej proszkowo lub stali kwasoodpornej.

Zastosowanie przenośników taśmowych

Przenośniki taśmowe mogą transportować elementy na bardzo duże odległości, czasem nawet wielu kilometrów. Przydaje się to zwłaszcza tam gdzie transport kołowy jest nieopłacalny ze względów finansowych lub z jakiegoś powodu utrudniony. Przenośniki taśmowe sprawdzają się również podczas przenoszenia produktów pomiędzy poziomami, z niższego na wyższy.

Tego typu urządzenia, po odpowiednim skonfigurowaniu i wyposażeniu w odpowiednie elementy zabezpieczające oraz sygnalizacyjne mogą służyć nawet do transportu ludzi, szczególnie w kopalniach. Przenośniki znakomicie sprawdzą się zarówno w pracach lekkich (niewielkie produkty, pakowane luzem lub w opakowania zbiorcze), jak i ciężkich (elewatory, składowisk etc.)

Źródło: http://meblefest.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here