Praktyczna nauka zawodu

Jest oparte na nowoczesnym podejściu do nauki zawodu oraz wielostronnej korzyści: dla uczniów, szkoły, firmy i regionu. Dowiedz się, dlaczego warto zaangażować się w kształcenie dualne, które wspiera uczniów, otwiera Twoją firmę na nowe możliwości i skutecznie pomaga w rozwoju lokalnego rynku pracy.

Nowoczesna nauka zawodu

Być może nauka zawodu wciąż kojarzy Ci się z tradycyjnymi szkołami zawodowymi, technikami i kilkutygodniowymi praktykami w niedużym zakładzie. Jeśli tak jest, warto poszerzyć swoją wiedzę i odkryć, czym jest nowoczesna praktyczna nauka zawodu. W tej chwili najbardziej efektywna nauka zawodu opiera się na współpracy firmy i szkoły oraz jej uczniów. Nowoczesne przedsiębiorstwo może wziąć udział w tworzeniu i kształtowaniu tzw. klasy patronackiej, w której uczniowie zdobywają wiedzę teoretyczną, a w partnerskiej firmie mogą równolegle zdobywać umiejętności praktyczne. Praktykanci towarzyszą specjalistom, obserwują, uczą się obsługiwać maszyny i narzędzia. Wszystko to dzieje się pod czujnym okiem instruktora praktycznej nauki zawodu, który może być wyłoniony z zespołu firmy. Jest to wysokiej klasy specjalista z doświadczeniem i przygotowaniem pedagogicznym. 

Całość jest złożonym procesem, który doprowadza młodych ludzi do wymarzonej specjalizacji i stanowiska. Po zakończeniu takiej nauki mogą płynnie przejść do współpracy zawodowej z firmą, nie tracąc czasu i motywacji na poszukiwania pracy i udział w kolejnych procesach rekrutacyjnych.

Kształcenie dualne – co zyskuje pracodawca?

Dzięki intensywnemu zaangażowaniu w proces kształcenia młodych pracowników, przedsiębiorstwo zbiera owoce współpracy na wielu różnych polach. Przede wszystkim firma ma znaczący wpływ na to, czego uczą się młodzi kandydaci na zawodowców. W ten sposób przedstawiciele przedsiębiorstwa kreują profil idealnego absolwenta, który zaraz po zakończeniu nauki będzie gotowy na rozpoczęcie pracy na stanowisku, do którego został przygotowany.

Dzięki tej sprawdzonej i szeroko stosowanej przez naszych zachodnich sąsiadów metodzie pozyskania pracowników firma nie traci czasu i swoich zasobów na angażującą, a niepewną rekrutację.

Co ważne, cały proces praktycznej nauki zawodu sprawia, że przedsiębiorstwo wciąż bierze udział w nauce, ma kontakt z młodymi uczniami i podkreśla swoją pozycję na rynku. Dzięki pozytywnemu działaniu wspiera szkołę, lokalny rynek pracy i wzmacnia swoją pozycję względem konkurencji. Nawiązuje relację z młodą kadrą i pozwala zespołom na stały rozwój.

Jak zorganizować dualne kształcenie zawodowe?

Jak w wielu nowych projektach, tak przy realizowaniu praktycznej nauki zawodu, niezwykle istotny jest etap podjęcia decyzji i zaplanowania pierwszych działań. Tym, co powinna zrobić aktywna i zaangażowana firma, jest zwrócenie się do doświadczonych specjalistów, dla których praktyczna nauka zawodu nie ma tajemnic. Edunet Poland, czyli centrum kształcenia zawodowego działające przy Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, przeprowadzi przedsiębiorstwo przez cały proces organizacji i prowadzenia praktycznej nauki zawodu. Po podjęciu decyzji i przygotowaniu pytań, spotkaj się ze specjalistą, który pomoże Twojej firmie odkryć możliwości, jakie daje kształcenie dualne.

Zobacz także: https://edunet-poland.pl/praktyczna-nauka-zawodu-w-polinova-polska/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here