Konkursy z nagrodami to jedna z podstawowych i najczęściej stosowanych form marketingu. Agencje reklamowe każdego dnia wymyślają przeróżne zabawy, aby pozyskać nowych odbiorców usług albo zachęcić konsumentów do zakupu nieznanych, dopiero wprowadzonych na rynek produktów. Konkursy organizowane są w środkach masowego przekazu, na portalach społecznościowych, a także podczas różnego rodzaju targów handlowych, wystaw czy koncertów. Firmy nie oszczędzają i przeznaczają dość spore sumy pieniędzy na fundusz marketingowy, z którego finansowane są atrakcyjne nagrody, takie jak choćby samochody, mieszkania, wycieczki zagraniczne, aparaty fotograficzne albo różnego rodzaju sprzęty kuchenne. Wiele osób, skuszonych możliwością wygrania cennych nagród, decyduje się na zakup promowanych przedmiotów i liczy na szczęśliwą wygraną.
Chyba każdy z nas przynajmniej raz próbował swoich sił w jakimś konkursie, bo przecież wygrywanie to bardzo przyjemne uczucie. Są także tacy, którzy regularnie biorą udział w rozmaitych konkursach i wygrywają przeróżne nagrody, a tym samym mają w ten sposób dodatkowe źródło dochodu. Każda nagroda jest powodem do zadowolenia, a im jest ona cenniejsza, tym radość jest większa. Nagrody są darmowe, bowiem dostajemy je od sponsora, jednak musimy pamiętać, że w razie wygrania cennych przedmiotów, koniecznie trzeba zapłacić odpowiedni podatek. Dla przykładu, w razie wygrania mieszkania, nie będzie to podatek od mieszkania, ale podatek od nagrody. Urzędy skarbowe dość skrupulatnie kontrolują, czy zwycięzcy konkursów uiścili stosowne podatki. Niewypełnienie obowiązku podatkowego może doprowadzić do tego, że urząd skarbowy może nałożyć na nas wysoką karę, której wysokość będzie znacznie przewyższać wartość nagrody i całkowicie zepsuje naszą radość z wygranej.
Przypadki, w których obligatoryjne jest uiszczenie podatku od wygranej szczegółowo uregulowane są w ustawach podatkowych. Przepisy bardzo precyzyjnie określają, od jakich nagród trzeba zapłacić podatek, a w jakich sytuacjach zwycięzca zwolniony jest z takiego obowiązku. Jednak potencjalny konsument bardzo często nie ma wiedzy na ten temat, dlatego organizatorzy konkursów przejmują na siebie obowiązek uregulowania należności podatkowych do urzędu skarbowego. Często zdarza się tak, że organizatorzy doliczają do nagrody głównej stosowną kwotę pieniężną, z której będzie zapłacony podatek. Kwota ta przekazywana jest niezwłocznie bezpośrednio do urzędu skarbowego z pominięciem zwycięzcy. I dopiero po uregulowaniu należności podatkowych organizatorzy wydają nagrodę. W razie wygrania, finaliści zabaw nie muszą wtedy wypełniać żadnych druków ani spełniać żadnych dodatkowych formalności, a przede wszystkim nie muszą ponosić żadnych dodatkowych kosztów. Warto o tym pamiętać przed zgłoszeniem swojego udziału w jakimś konkursie. Informacje o tym, kogo obciąża obowiązek zapłaty podatku w razie wygranej znajdziemy w każdym regulaminie konkursowym, dlatego koniecznie trzeba zapoznać się z całym tym dokumentem.