Piramida Maslowa. Czym objawia się uzależnienie od hazardu? Krzywa cukrowa. Co wspólnego mają ze sobą te wszystkie kwestie? Czy w ogóle coś je łączy? Pozornie nie, ale ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że wszystkie te kwestie wynikają po prostu z życia. Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym tematom, żeby uzmysłowić sobie pewne rzeczy. Wszak lepiej wiedzieć więcej niż mniej. Poza tym nigdy nie wiadomo, kiedy i jaka wiedza może się nam przydać.
Na początek sprawdźmy, czym jest piramida Maslowa. To hierarchia potrzeb ludzkich od najbardziej podstawowych (wynikających z funkcji życiowych), do potrzeb wyższego poziomu, które uaktywniają się dopiero po zaspokojeniu niższych. A jakie te potrzeby? Kolejno to: potrzeby fizjologiczne, bezpieczeństwa, afiliacji, szacunku i uznania oraz samorealizacji. To w zasadzie taka podstawowa wiedza z zakresu psychologii.
A czym objawia się uzależnienie od hazardu? O to najlepiej byłoby zapytać osoby, które temu nałogowi uległy, a teraz patrzą na ten problem już z innej perspektywy, bo udało im się pokonać ten problem. Ale skoro nie mamy nikogo takiego na podorędziu, spróbujmy sami uporać się z tym zagadnieniem. Z hazardem jest jak z każdym innym nałogiem. Przede wszystkim do tego stopnia determinuje on życie człowieka, że ten nie potrafi normalnie funkcjonować. Hazardzista jest gotowy przeznaczyć każde pieniądze na kolejną grę. Po jakimś czasie rezygnuje z pracy, z rodziny i w końcu zatraca się w swoim nałogu. Jeśli w porę nikt nie poda takiemu człowiekowi ręki, może on skończyć tragicznie.
Na koniec jeszcze słów kilka o tym, czym jest krzywa cukrowa. To wykres obrazujący reakcję organizmu pacjenta na cukier. Tego typu badanie przeprowadza się w diagnozowaniu cukrzycy.