Niezbędny czy zbędny - papier do pieczenia

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Piekarnik nagrzany, ciasto drożdżowe pięknie wyrośnięte prawie „wychodzi” z miski, nadzienie do rolady gotowe. Trzeba tylko upiec. Wyciągamy brytfannę, otwieramy szafkę chcąc wyciągnąć pergamin i… Okazuje się, że pudełko z papierem do pieczenia jest puste! Załóżmy, że jest sobota wieczór i sklepy zamknięte, albo mieszkamy na wsi i do marketu jest bardzo daleko. Co zrobić? Sąsiadka nigdy nic nie piecze, więc raczej pergaminu mieć nie będzie. A ciasto aż prosi się o wsadzenie do piekarnika. Zatem czym zastąpić papier do pieczenia? Mamy kilka możliwości. Wszystko zależy od tego co pieczemy i jaką brytfannę używamy.

1. Masło lub olej. W wielu przypadkach, w tym również wspomnianego ciasta drożdżowego, wystarczy dobrze natłuścić formę.
2. Mąka. Dobrze sprawdzi się również posypanie blachy mąką. Dobry sposób przy pieczeniu pizzy.
3. Mata silikonowa. Jest niedroga, a jeśli komuś często zdarza się zapomnieć kupić papieru do pieczenia to dobrze mieć ją na wszelki wypadek. Bardzo dobra do pieczenia pierniczków i ciasteczek.
4. Papier śniadaniowy posmarowany masłem. Zadziała tak samo jak papier do pieczenia.
5. Folia aluminiowa. Ważne aby pamiętać, żeby ułożyć ją błyszczącą stroną do ciasta.
6. Olej i bułka tarta. Sprawdzony sposób babć, jednak najbardziej inwazyjny w ciasto. Tworzy na spodzie skorupkę z bułki, którą można łatwo zdrapać nożem lub pozostawić, jeśli komuś nie przeszkadza.
7. Nic. Tak, taka możliwość też istnieje. Aktualnie wiele form do pieczenia wyłożonych jest nieprzywieralną powłoką. Zanim jednak zrezygnujemy ze wszystkich innych opcji trzeba być pewnym, że nasza brytfanna taką warstwę posiada i że nie zepsujemy sobie wypieku.

Cukiernictwo i piekarnictwo w Polsce stale się rozwija. Chętnie próbujemy nowych smaków i pomysłów. Uczymy się od najlepszych z telewizji, internetu czy książek. Wiele nowych metod jest bardzo pomocnych przy kuchence i piekarniku, jednak watro też dowiedzieć się jak piekły nasze babcie, które nie miały tylu udogodnień. Czasem stare sposoby mogą być bardzo przydatne.

czasabsolwenta.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here