Pewnie nie raz, jadąc komunikacją miejską, zdarzyło nam się zapomnieć biletu. Niektórzy nie kupują go z premedytacją, licząc na „oszczędność”. Gdybyśmy w powyższych przypadkach spotkali kontrolera, czekają nas nieprzyjemności. I nie chodzi tu tylko o konieczność zapłacenia mandatu, ale również o ryzyko wpisania do rejestru dłużników – KRD.

Czym jest KRD?

KRD, czyli Krajowy Rejestr Dłużników, to jedno z czterech w naszym kraju Biur Informacji Gospodarczej. Zajmuje się on jedynie zbieraniem danych osób zadłużonych – inaczej niż pozostałe, dla których ważna jest również pozytywna historia kredytowa. Chętnie korzystają z niego banki i instytucje pożyczkowe, sprawdzając wiarygodność kredytową, ale także firmy i instytucje, które chcą nawiązać współpracę z inną firmą.

Mandat = wpis do KRD?

Nie każdy mandat oznacza od razu wpis do rejestru dłużników. Według prawa trzeba spełnić kilka warunków, by stracić zdolność kredytową. Pierwszym z nich jest przekroczenie terminu zapłaty o 60 dni (na wpłatę mamy 7 dni). Drugi to wysokość sumy do zapłacenia – dla osób fizycznych dolna granica wynosi 200 zł, dla firm 500 zł. Trzeci – minimum jedno upomnienie wysłane 30 dni przed ewentualnym wpisem do KRD.

Czy dostanę kredyt?

Ubiegając się o kredyt w banku, lepiej mieć pozytywną historię kredytową. Placówki bankowe nie chcą podejmować współpracy z osobami zadłużonymi. Rozwiązaniem będzie skorzystanie z pozabankowej pożyczki w firmie, która promuje się jako pozyczkodawca, który nie weryfikuje naszych danych w bazach dłużników. Musimy jednak liczyć się z tym, że większość firm pożyczkowych na rynku sprawdza nas w bazach, gdyż to zabezpiecza również ich interesy.

Rozwiązanie

Najprostszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie spłata zadłużenia ( w tym przypadku zapłacenie mandatu) i wystosowanie prośby o cofnięcie wpisu do KRD (podmiot, który nas zgłosił, ma na to 14 dni). Po tym czasie możemy swobodnie korzystać z ofert pożyczkowych.

Zwykle wydaje się nam, że do rejestru dłużników można trafić jedynie za niezapłacone kredyty. W rzeczywistości prawie każde nieuregulowane zobowiązanie może skutkować brakiem zdolności kredytowej. Warto więc trzymać rękę na pulsie w kwestii wydatków, by w razie potrzeby móc szybko wziąć chwilówkę, która uratuje naszą sytuację finansową.

Przy współpracy z: Pożyczkomat.pl – pożyczki online bez wychodzenia z domu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here