Świńska grypa to choroba zakaźna wywołana określonymi podtypami wirusa grypy. Nazwa tego schorzenia wywodzi się od tego, że pierwsze przypadki zachorowań wykryto wśród świń. Po pewnym czasie ten rodzaj grypy wykryto również u ludzi. W języku medycznym wirus świńskiej grypy nosi symbol A/H1N1.
Jak rozpoznać objawy świńskiej grypy? Początkowo objawy omawianej choroby przypominają ”zwykłą” grypę jednak objawiają się ze wzmożoną siłą. Wśród oznak choroby możemy wskazać: wysoką gorączkę, dreszcze, bóle mięśni oraz uciążliwe uciskanie w okolicach ucha. Objawem grypy może być również brak apetytu i ból gardła połączony z suchym kaszlem. U chorych na świńską grypę zauważano też: biegunki, wymioty oraz omdlenia jednakże objawy te nie występują u wszystkich chorych – zależą od wytrzymałości i indywidualnych cech organizmu.
Gdy objawy te zostaną stwierdzone należy sprawdzić czy pacjent mógł mieć kontakt z wirusem świńskiej grypy. Strefy w której choroba ta występuje raczej są znane dlatego do zakażenia najczęściej dochodzi podczas wakacji za granicą w obszarze potencjalnego występowania choroby. W przypadku stwierdzenia u siebie wymienionych czynników należy udać się do lekarza i wykonać test na obecność wirusa A/H1N1 . Jeżeli wynik jest pozytywny (czyli obecność A/H1N1 została stwierdzona) należy w jak najszybszym czasie podjąć leczenie antywirusowe. Można w tym celu wykorzystać oseltamivirem – tamiflu jednakże wszelkie kroki należy konsultować z lekarzem. W przypadku zakażenia należy też odizolować się od innych ludzi aby nie zarazić ich tym groźnym wirusem.
Pamiętajmy o tym by zawsze po wizytach w obszarach potencjalnego zakażenia różnymi rodzajami grypy i innych groźnych chorób badać się i sprawdzać stan zdrowia. To ważne gdyż powikłania tych schorzeń są bardzo groźne i ciężkie do usunięcia. Powikłaniami świńskiej grypy są częstokroć zapalenia zatok, oskrzeli płuc i zapalenia mięśnia sercowego. Duża część zachorowań spowodowanych wirusem świńskiej grypy kończyła się śmiercią pacjenta. Jeśli więc wykryjemy u siebie niepokojące sygnały nie czekajmy, lecz badajmy się i przeciwdziałajmy chorobie.

bazanciarnia.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here